16 Февруари 2026понеделник13:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Европейците не желаят Студена война срещу Китай и Русия

Допитване показва разминаване между Брюксел и общественото мнение в общността

/ брой: 182

автор:Дума

visibility 1281

По-голямата част от европейците смятат, че започва нова Студена война на САЩ срещу Китай и Русия, но малцина виждат собствената си страна като пряк участник в тази война, гласи допитане, цитирано от британския в. "Гардиън".
Само 15% от европейците смятат, че тяхната собствена страна е участник в нова Студена война срещу Китай. За Русия този показател нараства до 25% от европейците. България е сред водещите страни, които са на противоположно виждане. Мнението, че страните им не участват в тази война е най-силно изразено в Унгария (91%), България (80%), Португалия (79%) и Австрия (78 на сто). Изследване на Европейския съвет по външни отношения (ECFR) в 12 страни-членки установи, че все повече европейци смятат, че ръководството на ЕС в Брюксел е взело страна в новия международен конфликт. Съществува ясна опасност от разширяване на пропастта между европейското обществено мнение и това в САЩ. Отговорите също така посочиха "разминаване" между политическите амбиции на Брюксел и на държавите от ЕС.
"Европейската общественост смята, че има нова Студена война, но не искат да имат нищо общо с нея", коментира Марк Леонард, съавтор на изследването и директор на ECFR. "Нашите проучвания разкриват, че рамката на "студената война" рискува да отчужди европейските избиратели." Вашингтон и Брюксел биха могли да открият, че "нямат обществен консенсус зад себе си".
В 12 от изследваните страни 62% от анкетираните смятат, че между САЩ и Китай се води нова Студена война, а 59% виждат разкол между САЩ и Русия. Цели 31% от европейците смятат, че ЕС сега е в конфликт с Китай, а 35% казват, че това не е така. 44% заявяват, че ЕС е в нова Студена война срещу Русия.
Авторите казват, че европейците "най-накрая ще признаят обща европейска външна политика", когато става въпрос за Китай и Русия, и виждат Брюксел, а не собствените си национални правителства като "най-подходящите за защита на техните интереси и ценности". Но те отбелязаха, че конфронтационността на Брюксел противоречи на вижданията в Европа и Студена война вероятно ще отблъсне повече избиратели, отколкото ще привлече. "За разлика от първата Студена война, европейците не виждат непосредствена, екзистенциална заплаха за съседството на Европа или чувство за идеологическа сплотеност в свободния свят", казва Леонард.
"Политиците не могат повече да разчитат на напрежението с Русия и Китай, за да убедят избирателите в стойността на силен атлантически съюз. Вместо това те трябва да изтъкват европейските интереси".

 

 

Внимание! Предстои рязко зимно нахлуване

автор:Дума

visibility 8

БСП: Винаги ще бъдем на страната на антифашизма

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 31

"Луковмарш" се проведе въпреки забраната на общината

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 31

Готвят промени в приема за детска градина в София

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 31

Само един лот на "Хемус" е без разрешително за строеж

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 31

Еврото причинило само половината от инфлацията

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 31

34 нови влака ще се движат от април

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 31

Появи се и саудитски купувач на "Лукойл"

автор:Дума

visibility 514

/ брой: 31

УНИЦЕФ иска безопасни платформи за децата

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 31

Епидемия от морбили избухна в Лондон

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 31

Тръмп отново заплаши Иран

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 31

Накратко

автор:Дума

visibility 754

/ брой: 31

Разнобой в ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 797

/ брой: 31

Урокът от Петрохан

visibility 873

/ брой: 31

Хотели слагат скрити такси за туристи

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 31

Спре ли АЕЦ "Козлодуй", България остава на тъмно

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 31

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ