Европейският съд осъди България заради директивата за птиците
/ брой: 11
С одобрението си на редица инвестиционни проекти в зона Калиакра България е унищожила местообитания на птици, сред които черногърбо каменарче, чучулиги и късопръст ястреб. Това е заключението на Европейския съд по делото срещу страната ни за нарушения на Директивата за птиците. Нарушението е извършено с одобрението на проектите "АЕС Гeo Eнeрджи", "Уиндтех", "Брестиом", "Дисиб", "Еко Енерджи" и "Лонгман инвестмънт" на територията на орнитологично важно място в района на Калиакра, която не е била, а е трябвало да бъде класифицирана като специална защитена зона.
В своя защита България е посочила, че три от проектите - "Уиндтех", "Еко Енерджи и "Брестиом", не са осъществени. По останалите проекти обаче са издадени разрешения, след като страната е вече член на ЕС, за строеж на вятърни генератори - 52 за проекта "АЕС Гео Енерджи", които са въведени в експлоатация през ноември 2011 година. По останалите два проекта има изградени два вятърни генератора, които са пуснати в експлоатация през 2008 година.
Експлоатацията на вятърни генератори би могла да доведе до значително обезпокояване на защитени видове птици и до влошаване на състоянието на местообитанията им, посочват от съда.
С одобрението на "Калиакра уинд пауър", "ЕВН Енертраг Каварна" и "Вертикал — Петков и сие", както и проекта "Трейшън клифс голф енд спа резорт" в територията със значение за общността Калиакра и специалната защитена зона "Белите скали", България е нарушила и Директивата за местообитанията, става ясно още от решението, публикувано на страницата на съда.
През 2008 година Българското дружество за защита на птиците внесе жалба в Европейската комисия поради реалната заплаха от разрушаване на уникални местообитания и риска за силно застрашени видове птици поради одобрени мащабни ветроенергийни проекти, както и огромен брой (468) инвестиционни проекти от различен характер, но основно свързани с жилищно и курортно строителство, както и с изграждането на голф игрища. След няколко предупреждения от страна на Европейската комисия България беше изправена пред Съда на ЕС през есента на 2013 година.