19 Юли 2025събота04:28 ч.

Европа - слуга на САЩ

/ брой: 113

автор:Юри Михалков

visibility 683

"Смятаме, че НАТО има жизнено важно значение за нашата способност да се поддържа американската сигурност през следващата част до края на века". Ето това е казал президентът на САЩ Джо Байдън на пресконференцията след срещата на Г-7.
Първоначално човек може да се обърка, че мисълта Байдън пак е стъпила накриво, което се оказа типично за възрастовите му дадености. Но това не е така. Из гъстата мрежа от неврони байдъновата мисъл не е кривнала от правия път. Тази мисъл бе огласена не просто на Г-7, а преди срещата на НАТО на върха в Брюксел. А там НАТО за пръв път провъзгласи нов полюс на геополитиката си - възходящия Китай. Освен Русия, той ще възпира и Поднебесната. Т.е. - освен да действа на досегашния си евроатлантически терен, Алиансът се пренасочва и към Азиатско-Тихоокеанския регион, нищо че отношение към него имат само две от 30-те му страни-членки.
Да, ама една от тях са именно САЩ. Доскоро се смяташе, че жизнено важно значение за сигурността на НАТО има именно Вашингтон, без който тази организация просто ще се разпадне. Сега обаче вместо Америка да пази Европа, получава се обратното. И тази смяна на ролите е наистина тектонично разместване на геополитическите пластове.
Само че сметките на Байдън може да са без кръчмаря. Китай няма как да застраши сигурността на САЩ, защо ги дели тихоокеанският простор. Да, съвременните заплахи не са само териториални, но като тихоокеанска и втората по мощ държава в света Китай държи на равноправно и справедливо третиране. Но Америка си стиска хегемонизма в тази част на света и не пуска друг да припари или сподели лидерското й положение. В този смисъл Китай застрашава не сигурността, а глобалното властолюбие на Америка, хищническо по природа. И само в този смисъл НАТО и Европа имат жизненото важно значение за сигурността на САЩ.
Думите на Байдън означават, че до края на века страната му ще върви към конфронтация срещу Китай, което не изключва и военен сблъсък в някакъв момент. Но точно тук хегемонизмът на САЩ може да даде засечка: въпреки член Пети, дори най-раболепните им евросъюзници едва ли ще се конфронират (камо ли да се бият) заради тихоокеанските простори. Особено, ако на прага им е благосклонната към Китай руска "мечка", която те и без това нарочно и непрекъснато дразнят. В крайна сметка георграфията е съдба, а не бръщолевене за ценности.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ