28 Март 2024четвъртък11:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Евроизборите са за посоката на Европа

Те имат пряко отношение и към начина на решаване на проблемите вътре в България

/ брой: 34

visibility 346

Ваня Добрева


Предстоящите евроизбори през май тази година наистина имат решаващ, да не кажа съдбовен характер. Преди всичко, защото на тях се противопоставят две концепции за развитието на Европа и Европейския съюз - нашата, на Партията на европейските социалисти, и тази на нашия опонент - Европейската народна партия. Досегашната доминация на ЕНП в Европейския парламент и в Европейската комисия доведе до задълбочаване на икономическата и финансовата криза на континента, но и до рязко увеличаване на разликите между шепата свръхбогати хора и стотиците милиони обеднели граждани на Европа, до целенасочени практики за ликвидиране на модела на социалната държава. Това е политика, ерозирала устоите и върховните идеали на общоевропейското ни семейство, усилила тенденцията Европа да се развива на две скорости - една за страните членки от богатия Запад и втора за страните членки от Източна Европа.
На евроизборите през 2014 г. Партията на европейските социалисти предлага нова платформа, която цели тежестите на кризата

да бъдат понасяни не само от бедните, но и от богатите

слоеве на обществото. Основна задача е възстановяването на социалната държава като предназначение и функциониране, постигането на реалните нива на справедливост и солидарност, като се започне от повишаване на производителността и заплащането на труда, от стимулите за трудова заетост и от обезпечения праг на минималното заплащане, от развитието на отраслите и новите технологии. Това ще осигури динамичен икономически растеж, социални придобивки, подпомагане на майките, децата и лицата в неравностойно положение. Ще издигне приоритетната роля на образованието, науката и културата. Съществен е акцентът върху младите поколения.
В този аспект България има да наваксва двойно или тройно в сравнение със партньорите ни на запад от Балканите. Страната ни е най-бедната в Европейския съюз, със сериозни проблеми, завещани от предишното управление на ГЕРБ. Това ни задължава европрограмите и европолитиката на БСП да са пределно конкретни, балансирани и национално отговорни.
Но тук има няколко въпроса, които са, така да се каже, "отворени". Например, защо все още, почти цяло десетилетие след приемането ни в Европейския съюз, ежегодната вноска, която България внася в Брюксел, не се различава съществено от финансовата рамка на усвояваните еврофондове? Само неуредиците в България ли са причина? Защо в резултат на един демократичен принцип - свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали -

се получава така, че губеща е нашата страна?

Друга тема. Повече от десет процента от младите българи всяка година заминават да учат в реномирани западни университети, хиляди български граждани емигрират, за да могат да се квалифицират в модерни лаборатории и производства, и то при добро заплащане. Няма съмнение, че това е полезен процес. Но от друг ъгъл погледнато, голяма част от тези българи, най-вече млади и висококвалифицирани, не се завръщат в България, а подпомагат други индустрии и общества. И тук отговорността не трябва да се вменява единствено на националните правителства. От първостепенна важност е в рамките на Съюза да се реализира нов вид политика, която да стимулира младите и висококвалифицирани граждани от бедни държави като нашата да работят за европейския просперитет на обществото в отечествата си.
На трето място, Европейският съюз под егидата на ЕНП създаде впечатление, че се интересува сякаш единствено от финансовата ни стабилност. Някак си с безразличие се отнася към обстоятелството, че мизерията порази българите като тежка епидемия, че страната ни е най-бедна в Евросъюза, че ни управляваха фигури със съмнително минало.
Друг проблем, който трови климата както в България, така и в обединена Европа, това е рязкото нарастване на ксенофобията, антисемитизма и русофобията. Последното се отнася най-вече за страни членки от Източна и Централна Европа. Мисля, че лидерите на Евросъюза все още реагират недостатъчно ефикасно на явления, които преди седемдесет години родиха в Европа чумата на фашизма, разпалиха пожара на Втората световна война. И у нас някак примирено се наблюдава как в София се провежда

Луковия марш на младите неонацисти

как футболни агитки в центъра на столицата  скандират вдъхновено: "Зиг хайл", Зиг хайл", как се оскверняват антифашистките паметници, как последователно, и то на най-високо политическо ниво, у нас се реабилитират исторически фигури - символи на мракобесието и фашизма у нас. Не без подкрепа отвън съзнателно се постави знак на равенство между фашизма и комунизма в името на една безразсъдна политика на историческия реванш. Надявам се, че при победа на ПЕС на евроизборите, сегашният опасен толеранс към такива прояви ще претърпи радикална промяна.
Не ще и дума, не евроскептицизмът, а борбата за ново социално и политическо кредо на Европейския съюз, за спечелване на изборите от ПЕС, може да е целебен изход и за България. Но за да се сбъдне това, евродепутатите от БСП, според мен, е нужно да заемат по-често позиции по фундаментални въпроси на Европейския съюз. Надявам се, че българските евродепутати, както евродепутатите от държави като Полша, Чехия или Унгария, много по-ефективно ще участват във формирането на общоевропейската политика, с по-значима активност ще отстояват националните интереси. Очаквам българските евродепутати да предложат

категорична забрана на проучванията и добива на шистов газ

върху територията на Европа като най-гъсто населен континент. Очаквам, че те ще настояват за широк достъп на българските учени до научните програми и до прилагане на иновативните достижения и в нашата държава. Очаквам на европейско ниво да се обосноват и защитят правата на всяка държава да стимулира индустрията, да инвестира във високотехнологични отрасли. Очаквам здравеопазването и образованието да се превърнат в реален приоритет, да се разширява социалната им измеримост. Очаквам, че те активно и убедително ще изискват всяка държава членка да реализира в следващия мандат важна стъпка към обществото на знанието, укрепвайки и развивайки националните си образователни и научни институции. Очаквам те да работят за истинско възраждане на хуманността и културното своеобразие. 
В същото време продължавам да смятам, че редица евродепутати, медии, партии и граждански организации у нас демонстрират унизителна липса на самочувствие, вселяват в родна среда

чиновническо раболепие пред Брюкселската администрация

насаждат визията за непълноценната природа на българските граждани, ощастливени да дишат един и същ въздух с така наречените "стари демокрации". 
България като държава с древна култура, като продължител на великата византийска духовност, като балкански представител на славянската цивилизация и православието е в състояние далеч по-определено да спомага и за преодоляване на противоречията между Европейския съюз и Руската федерация. Да направи своя избор между европейските и евроатлантическите ценности, които съвпадат, но и се отличават в немалка степен. 
Логична е в този план солидарната позиция на нашите евродепутати с Брюксел по отношение на Украйна. Не би ли било по-добре и за Европейския съюз, ако сега засега не изнасилва събитията, ако престане да провежда политика с агресивни средства, ако се опита да не следва толкова стриктно

източната политика на Съединените щати

Нямам информация тази политика към Украйна да е предварително дискутирана в по-широки кръгове на Европейския съюз, да е имало свободно споделяне на становища.
Същевременно някой все пак трябва да каже, че днес Европейският съюз е по-малко свободен във вземането на независими решения, отколкото през периода, когато Франция и Германия отказаха да участват в Иракската война. Някой все пак трябва да каже, че по силите на такъв политически и икономически гигант като Европейския съюз е да организира своя собствена обединена армия. И най-сетне кой друг, ако не депутатите на българската левица, са призвани да отстояват идеята на генерал Де Гол за Обединена Европа - от Ванкувър до Урал!
Това са някои от моите наблюдения и представи за политиката на Евросъюза и за политическото поведение на нашите евродепутати. Напълно съм убедена, че всеки един от нас трябва да даде всичко от себе си, за да победим на европейските избори. Въпреки че срещу себе си имаме силен опонент в лицето на партия ГЕРБ и обединената десница, въпреки че ситуацията се утежни с втората листа на политическото сдружение АБВ, въпреки че не сме в благосклонна медийна среда, ние сме задължени да удържим победа! 
 

Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 58

Цената на яйцата гони световен рекорд

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 58

Париж готов на война с Русия за Одеса

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 58

ВМРО-ДПМНЕ отлага промените в конституцията

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 58

Евросъюзът отстъпва пред фермерите

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 58

Накратко

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 58

Десница по дьо Сад

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 58

Обирът на руските активи

автор:Юри Михалков

visibility 510

/ брой: 58

Особена порода

visibility 447

/ брой: 58

Престъпен интерес на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 614

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ