ЕС отпуска 500 млн. евро помощи на фермерите
Хиляди производители блокираха улиците на Брюксел в знак на протест срещу ниските цени в сектора
/ брой: 207
Евросъюзът отделя 500 млн. евро извънредна помощ за фермерите, пострадали от падналите изкупни цени, което частично се дължи и на руското контраембарго върху млякото и месото.
"Това е силен и решителен отговор," заяви зам.-председателят на Еврокомисията Юрки Катайнен в специално изявление. Решението бе взето на извънредно заседание на Съвета на аграрните министри.
Самото заседание се проведе на фона на общоевропейската протестна акция срещу намаляването на изкупните цени. В нея участваха фермерите от всички страни на ЕС, включително и от България.
Демонстрацията с участието на близо 6000 фермери и около 1000 трактора бе организирана от Европейската асоциация на аграрниците.
Заради няколкото тракторни колони, които се движиха към центъра на Брюксел, движението в града бе парализирано. Протестиращите окупираха сградите на Еврокомисията, Европейския съвет и Европарламента, където ги посрещнаха силите на реда. Властите мобилизираха над 1000 полицаи за борба с безредиците.
"Ние настояваме за справедливи изкупни цени, защото сегашните цени паднаха под себестойността на продукцията", гласи становище на асоциацията. Средната изкупна цена за млякото в ЕС е примерно 19 цента за литър, но тя трябва да бъде минимум 35-40 цента, за да бъде производството рентабилно. В същото време в търговската мрежа в Белгия литър мляко надхвърля 60 цента.
Сериозни финансови трудности заради свръхпроизводството изпитват и европейските производители на свинско месо, които най-силно пострадаха от руското контраембарго.
Според Съюза на европейските фермери и аграрните кооперативи Copa-Cogeca европейските аграрници са загубили от продоволственото ембарго на Русия 5,5 милиарда евро.
През август 2014 г. Русия ограничи вноса на храни от страните на ЕС, които й бяха наложили ембарго заради украинския конфликт. Този юни санкциите бяха продължени с още една година.
От фермерските организации изтъкват, че изкупните цени в много страни са паднали под производствените разходи заради руското ембарго, пониженото търсене от Китай и свръхпроизводството. До момента от европейския бюджет са похарчени 135 млн. евро компенсации за производителите на плодове, зеленчуци и мляко, пострадали от руското ембарго. Те им се дават, за да изтеглят от пазара продукцията.
Браншовите организации смятат, че мерките са недостатъчни и настояват още за субсидии и за повишаване на фиксираните цени за интервенционно изкупуване, което се прави с европейски средства. Според браншовите организации ЕС реагира само на руското ембарго и си затваря очите за останалите проблеми, включително непрозрачното ценообразуване по хранителната верига и специално поведението на големите търговски вериги.
Протестиращите предложиха различни решения. Едни настояват за преки държавни помощи от правителствата, изкупуване на продукция от частни складове и ускорено плащане на евросубсидиите - още преди декември. Други обаче смятат, че това са мерки срещу дребния производител и искат структурни промени, които да намалят като цяло количествата произведено мляко. Причината за това е, че през април ЕС отмени 30-годишния режим за ограничение на производството на мляко, т. нар. млечни квоти, в резултат на което четвърт милион тона продукция беше изкарана допълнително на пазара.
Според изчисленията на браншовици загубите на България в млечния сектор възлизат на 51 млн. евро, а през август беше регистрирана най-ниската изкупна цена на млякото за последните пет години.
Хиляди фермери окупираха европейските институции в Бюрксел, протестът им премина в бунт със заплаване на барикада от сено
БГНЕС