ЕС отмени срещата на еврозоната
Гърция очаквала понижаването на рейтинга, спекулации фалират страната
/ брой: 50
Европейският съюз отмени срещата на лидерите на еврозоната, която трябваше да бъде съсредоточена върху щекотливия въпрос за увеличаването на финансовата предпазна стена на еврозоната срещу дълговата зараза.
Лидерите на 17-те страни от еврозоната трябваше да обсъдят засилването на дълговата си отбрана на работен обяд в петък, във втория ден на срещата на върха на ЕС. Но високопоставен официален представител съобщи, че срещата е била отменена заради несигурността дали Германия иска да увеличи приноса си в разрешаването на дълговата криза и след като страните от Г-20 отложиха за април решение за увеличаване на финансирането от МВФ.
Не е ясно дали въпросът ще бъде обсъден от финансовите министри от еврозоната на двудневната им среща в Брюксел, посветена на Гърция. Тя ще започне в четвъртък следобед. Еврогрупата се събира, за да обсъди дали Гърция е изпълнила условията за отпускане на втората спасителна помощ от 237 млрд. евро. Очаква се гръцкият премиер Лукас Пападимос да пристигне днес в Брюксел, за да разговаря с ръководителите на ЕК относно начините за пренасочване на около 8 милиарда евро от помощта на ЕС за Атина.
Във вторник рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (S&P) понижи дългосрочния суверенен рейтинг на Гърция до "селективен дефолт" или задължителен банкрут. Това означава нулев рейтинг, тъй като е по-нисък от принципно най-ниския рейтинг, даван от агенцията - CC. От S&P обясниха понижението с вмъкването на допълнителни клаузи със задна дата в документацията, наложена на Гърция от ЕС. От Атина отговориха, че понижаването на суверенния рейтинг не е неочаквано и то няма да окаже никакво влияение върху гръцката банкова система, тъй като Централната банка на Гърция и Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) са взели всички мерки в случай на подобно въздействие върху ликвидността.
В същото време обаче се появиха подозрения, че има вероятност до 36 часа Гърция да обяви фалит. Група собственици на гръцки държавни облигации е поискала от Международната асоциация за обмен на активи и деривати (International Swap and Derivatives Association) да даде заключение за статута на ценните книжа. Ако организацията стигне до извод, че операцията по преструктуриране на гръцкия дълг, която се провежда в момента, е равнозначна на фалит, то собствениците на застраховки по гръцките облигации (така наречените книжа CDS) ще имат право на съответните застрахователни обезщетения. При подобно развитие ситуацията на световните пазари може да стане неуправляема, тъй като никой не знае със сигурност кой колко гръцки облигации държи. Решението на организацията трябва да бъде изготвено най-късно до днес, 19 часа българско време.
По-рано от S&P преразгледаха и перспективата за ЕФФС от "развиваща се" на "негативна". Краткосрочният рейтинг е потвърден на А1+. ЕФФС беше създаден в средата на 2010 г. в подкрепа на стабилността на еврозоната чрез оказване на кратковременна финансова помощ. Към него са се обърнали Гърция, Ирландия и Португалия.
Сегашната криза трябва да бъде разглеждана като "шанс", тя показва необходимостта от "повече, а не по-малко Европа", коментира във в. "Билд" бившият канцлер Хелмут Кол. "Европа е бъдещето ни и няма алтернатива. Имаме всички основания да бъде оптимисти и ако го иска, Европа ще излезе от сегашната криза по-силна. Нека не се поддаваме на смут", подчерта Кол. На тези, които се съмняват, ще отвърна: "Къде бихме били днес, ако се бяхме поддали на малодушието и скептицизма и не бяхме наложили европейската идея въпреки значителната съпротива?", посОочва Кол.