Ердоган спира Швеция и Финландия за НАТО
/ брой: 10
Изабел ЛАСЕР
Когато решиха да се откажат от неутралитета, за да се присъединят към НАТО, веднага след нахлуването на Русия в Украйна, Швеция и Финландия смятаха, че това е само формалност. Неслучайно генералният секретар Йенс Столтенберг заяви: кандидатурата на двете северни страни ще е една от най-бързите в историята на организацията.
Осем месеца по-късно Стокхолм и Хелзинки все още са в чакалнята на НАТО. Ветото на унгарския премиер Орбан - главният европейски съюзник на Путин, може да отпадне през следващите седмици с ратификация на споразумението от парламента. Но не и ветото на Турция - бунтовникът на източния фланг на алианса, който взе НАТО за заложник, след като пося конфликти в Средиземно море и провокира Гърция и Франция.
Осъждайки снизходителността на двете скандинавски страни към кюрдските бежанци, някои от които са близки до ПКК и гюленистите, обвинени за преврата от 2016-а,
Анкара наложи вето
на присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО.
Тези скандинавски столици трябваше да направят отстъпки, за да падне турското вето. Те трябваше да свалят ембаргото върху износа на оръжия за Анкара и да ускорят екстрадицията на обвинени в тероризъм. Но исканията на Анкара пораснаха, както порасна носът на Пинокио. Западът подцени
кюрдската мания на Ердоган
Целта на Анкара е Швеция, където живеят над 100 000 кюрдски бежанци. Но заради Швеция Хелзинки също ще трябва да чака за НАТО.
След като приветства новия закон за борба с тероризма, който е в сила в Швеция от 1 януари 2023 г., Анкара осъди отказа на шведския Върховен съд да екстрадира журналиста Бюлент Кенеш.
"Турция иска неща, които ние не можем да й дадем", реагира министър-председателят Улф Кристерсон. Балансираното поведение на правителството, опитващо се да изпълни исканията на Анкара, но без да предава ценностите и законите, се критикува от опозицията, която смята, че Швеция прави мили очи на Турция, а това е унизително и трябва да се прекрати.
Блокирайки членството на Швеция в НАТО, Турция иска да промени шведската политика към кюрдските бежанци. В същото време
Анкара укрепва съюза си с Русия
срещу която не прилага западните санкции.
Изнудването на скандинавските страни е и косвен натиск върху САЩ, доставящи оръжия на сирийските кюрди. Турция все още не е преглътнала изключването й от американската програма за покупка на изтребителите F-35.
Отклонявайки дебата от тежката икономическа ситуация, турският шантаж е важен фактор във вътрешната политика, защото президентските избори през юни ще са много трудни за президента Ердоган.
Със съкращения
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.