Енергийният министър: И да не си вземем газа по договора с "Газпром", ще го платим
Марио Драги предлага ЕС да договори таван за цената на руското синьо гориво
/ брой: 166
Преговорите с "Газпром" ще бъдат в рамките на сегашния договор, съобщи вчера служебният енергиен министър Росен Христов след работна среща край Хасково. Той припомни, че според клаузите му трябва да използваме задължително 80% от договорените количества от около 3 милиарда кубически метра газ годишно, като в противен случай трябва да ги платим, дори и неизползвани. Ако не изтеглим оставащите ни 2,4 милиарда кубика, отиваме на арбитраж с потенциалната възможност да загубим седем-деветцифрени суми, поясни Христов. Той се аргументира и че според сегашния договор с "Газпром експорт" бихме получили газ на цени, близки до този от Азербайджан. В същото време втечненият газ от договорените от предишния кабинет два танкера, който ще разтоварим през септември, е с 50 на сто по-висока цена от руския, посочи Христов.
Министърът увери още, че необходимите ни количества синьо гориво за септември и октомври са осигурени. Довършителните работи по интерконектора Гърция-България вървят по план и няма закъснение от графика, който бе представен миналата седмица, съобщи Христов.
Страните членки на Европейския съюз трябва да договорят таван на цената на природния газ от Русия, за да се облекчи бремето за бизнеса и домакинствата, призова премиерът на Италия Марио Драги. Според него някои държави продължават да са против таван на цените на газа, защото ги е страх, че Москва ще спре доставките за тях. Очаква се темата да бъде обсъдена през октомври на първата среща на върха на Европейския съюз след лятната ваканция. Лидерите на 27-те ще решават и дали цената на тока да зависи от тази на газа.
Същевременно цената на газа в Европа отново прехвърли 3200 долара за 1000 куб. м в сутрешната търговия вчера, по данни на лондонската борса ICE. Ръстът от началото на деня бе 8 на сто. Цената на септемврийските фючърси на хъба TTF в Нидерландия достигна 3238,5 долара за 1000 куб. м или 312 евро за мегаватчас. Ръстът идва като следствие от покачването на азиатските фючърси за доставка на втечнен природен газ под натиска на засилващата се конкуренция на пазарите за гарантиране на запаси за зимата. Влияние оказва и очакваното спиране на доставките по "Северен поток 1" от 31 август до 2 септември.
И цените на петрола се повишиха в четвъртък заради продължаващите опасения за недостиг на доставките. Суровият петрол Брент се повиши с 45 цента или 0,4% до 101,67 долара за барел, докато американският суров петрол West Texas Intermediate се повиши с 32 цента или 0,3% до 95,21 долара за барел. И двата фючърсни договора достигнаха триседмични върхове в сряда, след като саудитският министър на енергетиката намекна за възможността ОПЕК+ да намалят производството, за да подкрепят цените.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.