18 Май 2024събота04:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Електронна кожа? Възможно е!

Инженери от университета "Бъркли" създадоха материал, който може да направи роботите "по-чувствителни" и да върне усещането на хора с протези

/ брой: 173

visibility 71

Съвремието ни до такава степен е технологизирано, че като че ли не можем да си представим живота без технологиите. Напълно в синхрон с човешкия стремеж към усъвършенстване, така и технологиите биват непрекъснато подобрявани. Дори и малките деца се научават да боравят с таблета на родителите си или пък модерния телефон със сензорен дисплей, още преди да се научат да четат и пишат.
Скоро може и роботите, тъй като постоянно се усъвършенстват, съвсем да ни изместят нас, живите същества. Ново откритие на инженери от университета "Бъркли", Калифорния, може да помогне на тези "машини" да станат по-чувствителни, и то буквално, колкото и невероятно да звучи! Изследователски екип, ръководен от професора по електроинженерство Али Джейви, е създал нов вид гъвкав материал, способен да реагира на допир. Новата електронна кожа - е-кожа (e-skin), реагира на допир, като мигновено започва да свети. Колкото по-интензивен е натискът, толкова по-ярка е светлината, която се излъчва. А тя се поражда от вградените в кожата "пиксели".
"Ние не създаваме просто устройства, а създаваме цели системи", казва проф. Джейви. "Чрез интерактивната е-кожа демонстрирахме система, вплетена в пластичен материал, която може да бъде положена върху най-различни обекти, за да позволи нов вид на взаимодействие между хора и машини", коментира ръководителят на екипа специалисти.
Електронната кожа има различни приложения. Може да се използва при конструирането на роботи, които да получат усещане за докосване, да се добави "чувствителност" в разнообразни повърхности - стената на трапезарията ви може да се превърне в огромен сензорен екран. И най-важното - да върне усещането за допир в изкуствените крайници на хора с протези.
Според учените това е първият случай в историята, когато някой успява да инсталира подобен тип сензорна мрежа върху пластичен материал. Тя е изградена от свързани помежду си 16 реда с по 16 отделни "пиксела". Всеки от тях съдържа транзистор, диод (OLED) и датчик за натиск. Именно използването на OLED диодите позволява излъчването на светлина. Причината е, че обикновените LCD диоди изискват подсветка, което би направило създаването на гъвкав слой невъзможен. От своя страна OLED диодите сами могат да излъчват светлина.
"Интегрирането на сензори в единна мрежа не е ново откритие. Пробивът е в превръщането на информацията, която те събират, в интерактивен процес", коментира съавторът на проекта Уанг, който е асистент по електро- и компютърно инженерство в Мичиганския университет. "За разлика от твърдите сензорни екрани на смартфоните, компютърните монитори или банковите ПОС терминали, е-кожата е изключително гъвкава и може съвсем лесно да бъде поставена върху всякаква повърхност", подчертава той.
За да успеят да създадат гъвкав материал, който да реагира на допир, инженерите нанесли тънък слой полимер върху силиконова основа. Когато пластичната част се втвърдила, те подложили материала на производствени процедури, които се използват в полупроводниковата индустрия, за да инсталират слоевете с електронните компоненти. След като те били натрупани, инженерите отделили гъвкавата част от силиконовата подложка, останала тънка нишка с вградена в нея сензорна мрежа.
"Електронните компоненти са вертикално интегрирани. Това е сложна система за поставяне върху едно относително обикновено и евтино парче пластичен материал", твърди Джейви. "Това, което прави тази технология потенциално лесна за търговски цели, е, че процесът се извършва чрез съществуващите в полупроводниковото производство машини", подчертава ръководителят на екипа.
Идеята на инженерите е, че след като могат да вплетат светещите диоди в такава гъвкава система, крачката до полагането и свързването й с крайниците на роботи и дори протези не е никак далеч. Проф. Джейви също така прогнозира, че в дългосрочен план ще може да се възстанови усещането за докосване при пациенти с протези. За да се случи това обаче, е необходима много допълнителна работа по отношение на свързването на е-кожата с нервната система на пациентите. Чувствителността при докосване е само началото. Екипът на Джейви сега е в процес на проектиране на сензорите на е-кожа да реагират на температура и светлина, освен на допир.

По материали от чуждия печат

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ