Експерти на ЕС и МВФ ще помагат на Ирландия
Дъблин работи върху многогодишен бюджетен план и мерки за подкрепа и засилване на банковия сектор
/ брой: 266
Все още няма спасителен план за Ирландия, предаде Асошиейтед прес, обобщавайки завършилата снощи в Брюксел среща на министрите на финансите на страните от Еврогрупата. След срещата комисарят по валутните въпроси на ЕС Оли Рен каза, че служители на ЕС и МВФ ще бъдат изпратени в Дъблин, за да подготвят пакет от финансови помощи за Ирландия, по-специално за банковия й сектор. Групата ще води технически преговори, насочени към преструктуриране на банковия сектор и по този начин ще подготви или ще засили подготовката на евентуална спасителна програма, ако такава бъде поискана или бъде решено, че е необходима, каза Рен, цитиран от ДПА.
Президентът на Еврогрупата, премиерът на Люксембург Жан-Клон Юнкер, каза, че е постигнато съгласие за "кратки и конкретни" преговори по спасителния пакет. Рен добави, че е рано да се коментира на каква стойност може да е той. Ирландският министър по европейските въпроси Дик Роуч заяви по ирландска телевизия, че Ирландия е в много по-добро положение от страни, които са получили финансова помощ от МВФ. Юнкер обяви, че ирландското правителство ще реши през следващите няколко дни дали да поиска или не помощ за излизане от банковата криза, предаде Франс прес.
Френската министърка на икономиката Кристин Лагард също е на мнение, че е въпрос на дни Дъблин да излезе с решение. Ирландия засега заявява, че няма нужда от финансова помощ, но еврозоната е разтревожена, че Дъблин няма да е в състояние да плати цената за спасяване на банките си, която вече възлиза на 45 милиарда евро. Анализаторите се опасяват, че финансовата паника заради Ирландия може да засегне и други страни като Португалия и Испания и да застраши стабилността на еврото.
Приемането на цялостен спасителен план от ЕС и МВФ би означавало, че Ирландия ще загуби ключови сфери от политическия и икономическия си суверенитет. Това би породило доста противоречия и може да дестабилизира ирландското правителство.
Междурвеменно станаизвестно, че европейските министри на финансите са одобрили мерки за създаването на паневропейски надзорни органи със седалище в Лондон, Париж и Франкфурт, които ще наблюдават фирмите за банкиране, ценни книжа и застрахователни компании. Това решение проправя пътя за създаването на Европейски съвет за системен риск, председателстван от Жан-Клод Трише, председател на ЕЦБ., който ще наблюдава пазарите и ще предупреждава страните-членки относно икономическите и финансови рискове.