Експерт: Незаконното преустройство на жилища заплашва градове
Панелните блокове нямат точно определен срок на експлоатация
/ брой: 35
Нерегламентираното бутане на стени, избиването на сводове и надграждането на жилища застрашават конструкциите на цели блокове, особено по време на земетресения, каквито се случиха в Турция и Сирия, твърди инж. Марин Гергов пред Economic.bg. Именно заради това трябва да се помисли за нормативна промяна, която да регламентира, че такива дейности могат да се правят единствено след оглед от инженер и със съгласието на етажната собственост. Това може да стане с промени в Закона за управление на етажната собственост, твърди експертът.
Според него в центровете на големите градове, където има стари сгради, но и чисто търговски интерес, са ставали такива преустройства, а това води до сеизмични рискове. Статистика за преустройствата трябваше да даде наредбата за техническите паспорти, казва Гергов.
Едропанелните блокове са надеждни стоманобетонни сгради, които биха могли да функционират с векове. Те нямат точно определен срок на експлоатация - 20, 50 или 100 години. Собствениците на апартаменти трябва да бъдат спокойни, ако професионалистите в строителния процес са си свършили добре работата и ако по време на експлоатацията се полагат грижи. Това стана ясно от разговора на проф. арх. Борислав Борисов, зам.-председател на Камарата на архитектите в България (КАБ), и инж. Георги Кордов, експерт по обследване на строителни конструкции и бивш научен сътрудник в Научноизследователския строителен институт - НИСИ, по телевизия Блумбърг. Панелните сгради не са рискови по отношение на земетръс, обясни Борисов. И даде пример, че в Рим има бетонни сгради, които са изградени преди много векове и в момента не представляват риск.
"В миналото цели български институти са работили целенасочено, за да се създадат напълно надеждни сгради. По време на мащабното панелно строителство в България контролът беше на много високо ниво. Ако един прекрасен проект е 100% оразмерен на земетръс, но по време на изпълнението строителят е допуснал грешки (с качеството на бетона или с връзките между панелите), които са останали незабелязани, то тогава има някакъв риск, макар и много малък", допълва Борисов
Двамата събеседници не одобряват преустройството на партерните етажи в магазини, които се направиха след началото на демокрацията основно в централните части на градовете. "Попадал съм на нерегламентирани промени, направени без проектна документация. Това е опасно, защото при засягане на строителната конструкция обикновено се стига до намаляване на нейната носеща способност и устойчивост на земетръс", каза инж. Георги Кордов.