ЕК се плъзна по законите на Паркинсон
/ брой: 92
Това, че еврочиновниците взимат огромни заплати почти за нищо работа, не притеснява особено гражданите на Европейския съюз. Те са свикнали с механизмите на брюкселската бюрокрация, а полека-лека и ние взехме да не им обръщаме внимание. Няма начин обаче да си затваряме очите, когато оттам излизат, меко казано, недомислени решения, които буквално ще досъсипят смачканата и без тяхна помощ икономика на държавите.
Европейският парламент вчера отхвърли подобно "гениално" предложение на Европейската комисия. Тя настояваше за повишаване в данъчното облагане на горивата и еленергията, което - с просто око се виждаше, че ще доведе до чувствително поскъпване на дизела. Не ни стигат всекидневно хвърчащите нагоре цени на какво ли не, та само той ни липсваше, за да се загробим окончателно. Защото (уж за по-евтино) с дизел караме не само личните си автомобили, с негова помощ се движат и редица отрасли на производството, пред които би имало два пътя - или доброволно да си "дръпнат шалтера", или да вдигнат цените на стоките си, за да оцелеят. И при двата случая ще страда населението. Но изглежда, че в ЕК чак до такава сложна мисъл не са стигнали. Там произвеждат идеи на конвейер, които като всяка бърза работа, са срам за майстора.
Като влязохме в ЕС, една от първите директиви на Брюксел бе да ни забрани да произвеждаме черен хайвер от дунавските моруни. За да не страда бизнесът на други държави, които вече си го били заплюли. А какво пречеше и ние да правим хайвер? Колкото повече, толкова по-добре! В ЕК обаче не се подчиняват на нормалната логика, дай им нещо по-овъртяно и объркано. Парадоксите им нямат край. Натиснаха например страна с вековни риболовни традиции като Норвегия да си намали квотите за улов и тя хич не се двоуми - остана си извън Евросъюза. Замалко с гръм и трясък да го напусне и Белгия, на която се готвеха да й "резнат" от производството на шоколада, прочут в целия свят.
От брюкселските приумици най-много страдат обаче бедни държави като нашата. Наложиха ни обидно малки квоти за продажба на селскостопанска продукция и ни доубиха земеделието, което преди да станем башевропейци, снабдяваше не само Европа с качествени храни, плодове и зеленчуци. Забраниха ни да садим лозя, каквито си искаме, сега садим само по указание. Не ни дават да правим шкембечорба, понеже нямала висока хранителна стойност, но в същото време ни тровят с дълбоко замразени меса, изостанали им с години по складовете. Брюксел каза: "Няма да пушите!" И ние се подчиняваме, макар това да си е чиста дискриминация. Отгоре на туй ще удари як шамар на туризма ни, на който разчитаме да ни измъкне от кризата. Но май ще се разминем с надеждите. Последната дивотия беше с директивата за свободните кокошки, която ни нареждаше да им осигурим по една гарсониерка, а на прасетата - музика и играчки в кочината. "Цялата Мара втасала, та до това стигнала!" Ама няма мърдане. Впрочем има - що да не последваме почина на норвежците и никой да не ни се бърка в работата.
Щото, както е тръгнало, в Брюксел ще си защитават заплатите с тъпи решения на кило. Там важат законите на Паркинсон. Според тях хората в една работна група се увеличават, независимо от количеството на работата за вършене. А колкото повече имитация, толкова повече бройки с тлъсти еврозаплати. Мерси от такъв съюз! А уж бе създаден, за да се развива по-бързо Европа.