ЕК размаха пръст на Франция
Париж изрази "учудване" от нападките на Брюксел заради ромите
/ брой: 212
Европейската комисия може да започне до две седмици наказателна процедура срещу Франция заради депортирането на роми, съобщи зам.-председателят на комисията Вивиан Рединг, която отговаря за правосъдието, основните права и гражданството. Според нея наказателната процедура може да бъде задействана по бързата процедура най-малко поради две причини - Франция прилага по дискриминационен начин директивата за свободно движение на гражданите от Европейския съюз и поради непрехвърляне на изискванията на тази директива във френските закони.
"Френските власти трябва да дадат обяснения. Никоя страна от ЕС, голяма или малка, не може да нарушава законите на съюза", изтъкна Рединг в необичайно остро изявление пред журналисти. Тя припомни, че неотдавна двама френски министри са уверили нея и комисар Сесилия Малмстрьом (отговаряща за вътрешните работи), че предприеманите мерки срещу румънски и български роми не визират определена малцинствена общност и не нарушават европейските закони, а междувременно френските власти са разпратили циркулярно писмо, което опровергава напълно казаното от тях.
"Това е позор. Шокиращо е, че една част от френското правителство идва тук и казва едно, а друга част върши друго. Какво да мисля след всичко това", даде израз на възмущението си Вивиан Рединг. "Това е ситуация, която смятах, че няма да се случи в Европа след Втората световна война", допълни еврокомисарят, заплашвайки Париж със съдебно производство заради скандала.
Същевременно Париж изрази "учудване" от критичните изявления на Европейската комисия по въпроса за отпращането на роми, но отказва "полемика", предаде АФП, цитирайки декларация на френското външно министерство по повод изявлението на Рединг.
"Не смятаме, че с подобни декларации ще можем да подобрим съдбата и положението на ромите, които са в центъра на нашите тревоги и действия", заяви говорителят на министерството Бернар Валеро. "Сега не е време за полемика, нито за декларации от този тип, заяви говорителят на френското външно министерство. Време е да се работи в полза на ромското население." Бернар Валеро добави, че именно в този дух и с тази цел Франция работи в тясно сътрудничество с властите в Букурещ и очаква да работи по същия начин и с Европейската комисия.
Българските социалисти в Европарламента приветстваха реакцията на ЕК по казуса. "Уверен съм, че дискриминацията по етнически и национален принцип е напълно неприемлива - изразили сме го като позиция на Делегацията на българските социалисти в ЕП, на Групата на социалистите и демократите в ЕП и в резолюцията на парламента", заяви председателят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Ивайло Калфин. "Намирам за напълно неприемливи и необосновани твърденията на министър Льолюш, че страните ни не са готови за Шенген", допълни той. "Както България, така и Франция трябва да спазват по един и същ начин европейските норми", категоричен бе Калфин.
Френският посланик у нас Етиен дьо Понсен, чийто мандат приключва, определи интегрирането на ромската общност в България като едно от петте предизвикателства, които стоят пред страната ни. Според него е нужно е да се създаде държавен пост за интеграцията и проблемите на българските роми. Според Етиен дьо Понсен животът на ромите в Сливен напомня почти катастрофална хуманитарна обстановка. По думите му за тях много се говори, но се прави много малко.