ЕК протака за мониторинга
Жан-Клод Юнкер заяви, че Брюксел ще чуе внимателно Европарламента, преди да вземе окончателно решение
/ брой: 203
Шумните хвалби на властта за окончателно отпадане на мониторинга върху България отново се оказаха мираж. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер опита да се измъкне от обещанията йезуитски и с половин уста похвали страната ни за мерките за справяне с корупцията и съдебната реформа. Въпреки това обаче мониторингът остава до произнасяне от ЕП и Европейския съвет. "През последните години България отбеляза впечатляващ напредък в изпълнението на препоръките на комисията. Въпреки че все още са налице предизвикателства, свързани с изпълнението на нужните реформи и поддържането на набраната скорост, отбелязаният от България напредък понастоящем е достатъчен, за да се обмислят прекратяването на действието на МСП и използването на нови механизми за мониторинг на национално равнище и на равнището на ЕС. Ще чуем внимателно становищата на парламента и на съвета, преди да вземем решение", заявяват от ЕК.
Докладът посочва, че за дългосрочни резултати са необходими решимост и последващи действия преди всичко на национално равнище чрез съвета, който ще функционира след приключване на мониторинга и ще бъде съпредседателстван от заместник министър-председателя, отговарящ за съдебната реформа, и от представител на Висшия съдебен съвет.
Вероника Данчила, която допреди дни бе премиер на Румъния, обяви, че Механизмът за сътрудничество и проверка (МСП), който позволява на ЕК да следи за напредъка в съдебната реформа и борбата с корупцията, е дискриминация срещу Румъния и България. Според нея той трябва да бъде отменен или да обхване всички държави членки на ЕС.
Евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев също призна, че мониторингът е дискриминационен. "България е направила реформите и сме влезли в очертания път. Няма нова дата за доклад и няма нови препоръки", оптимист бе той.
Часове преди доклада евродепутатът от "БСП за България" Иво Христов прогнозира, че той ще бъде пореден подарък за правителството в навечерието на местните избори. "През изминалите години ЕК не просто обезсмисли мониторинга, а го превърна в инструмент за политическа намеса и порочна подкрепа на свои фаворити в София. Това дискредитира самата европейска идея в очите на българските граждани", обясни той. Според него механизмът се е доказал като неефективен.