ЕК прие 250 км газопровод за пренос на водород между България и Гърция
/ брой: 231
Първият водороден проект за България е включен в публикувания от Европейската комисия първи списък на проектите от общ интерес и проектите от взаимен интерес за ЕС. Той бе обявен по време на четвъртото издание на "Дни на проектите от общ интерес в енергетиката" в Брюксел.
Българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" участва за втори път със собствен щанд в събитието, организирано от Европейската комисия, съобщават от компанията. Предложеният от "Булгартрансгаз" проект "Водородопреносна инфраструктура в България" е ключов за реализиране на концепцията за транспортиране на чист водород. Планираната инфраструктура е нов тръбопровод с дължина около 250 км и две компресорни станции в района на Дупница и Кулата. Предвижда се създаването на водородна точка на междусистемно свързване с мрежата на гръцкия газопреносен оператор DESFA в района на Кулата/Сидирокастро. Новата инфраструктура ще позволява двупосочен пренос както на водород, произведен в страната, така и на водород от Гърция.
Включването на проекта "Водородопреносна инфраструктура в България" в списъка на проекти от общ интерес за общността е важна стъпка в изпълнението на целите на ЕС за декарбонизация и осигуряване на достъпна енергия за всички потребители.
Другият стратегически за региона проект от общ интерес, който се реализира, е разширението на подземното газово хранилище "Чирен". Ръстът на доставките към България и региона от алтернативни източници, в т.ч. и втечнен природен газ, повишава значително нуждата от разширение на газовото хранилище. Двата проекта се реализират с частично безвъзмездно финансиране от ЕС по Механизма за свързване на Европа.