ЕК поискала да направим промени в закона за офшорките
/ брой: 10
Последните промени в т.нар. закон за офшорките, които предвиждат облекчаване на режима за участие на офшорни компании в търгове за обществени поръчки и собственост в предприятия, са направени след получаване на предупреждение за наказателна процедура от страна на Европейската комисия (ЕК). Това каза вчера пред депутатите от парламентарната комисия по икономика зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
Предложените изменения бяха одобрени на първо четене в комисията, която обаче не е водеща, с 10 гласа "за", нито един "против" и петима "въздържали се". Припомняме, че измененията бяха приети от парламентарната правна комисия в края на ноември 2015 г. Те позволяват на офшорните компании да притежават 10% от капитала на банки, застрахователни и пенсионни дружества и др. 10-те процента ще се отнасят за всички свързани лица с офшорни дружества, а определението за действителен собственик се разширява. След искането на Брюксел се променя определението и законът ще обхваща не "свързани лица", а "контролирани лица", уточни Петкова.
Според анализите на ЕК текстовете на закона за офшорните компании противоречат на основни европейски принципи - за свободното движение на капиталите и за пропорционалността на мярката. От Брюксел са посочили, че с една акция никой не може да контролира дейността на дадено предприятие, но наличието на собственик, регистриран в зона със специален данъчен режим, дори и с една акция, изключва компанията от участие в тръжни процедури за обществени поръчки. По тази причина в новия закон вече се предвижда ограничението да бъде при собственост от повече от 10% от страна на офшорна компания.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) посочиха, че с промените се отива от едната в другата крайност - от прекалено рестриктивен режим до прекалено свободен. Предложението на организацията е да се потърси баланс от примерно между 1 и 3 на сто.