18 Септември 2025четвъртък12:33 ч.

Ефектът от европарите за възстановяване ще закъснее

/ брой: 241

автор:Дума

visibility 1297

България ще усети с известно закъснение ефекта от европарите за възстановяване от пандемията, но положителният ефект за икономиката ще е един от най-силните в ЕС.Това е основният извод от икономически анализ на Института за пазарна икономика за очакваните резултати от плана, въз основа на който България трябва да получи 12,6 млрд. лв. 

Документът беше пратен за одобрение в Брюксел със значително закъснение - на 15 октомври, а преди дни Европейската комисия поиска допълнителни два месеца, за да го оцени - до 15 февруари 2022 г. В него има две тежки теми, които са обект на преговори между София и Брюксел - графикът за закриване на въглищните централи и за правосъдна реформа. По оценки на Европейската комисия през 2024 г. България ще реализира едни от най-големите ефекти от плана върху БВП , както директно от изпълнението на плана (3%), така и индиректно като вторични ефекти от изпълнението на плановете на другите държави на съюза (0,7%), пише ИПИ.

По-голям ефект от плана се очаква единствено в Гърция, чиято икономика се очаква да дръпне напред с 4,1% благодарение на европарите. В България отлагането на реформите и проектите във втората половина на плана (след 2023 г.) може да се окаже загуба на ценно време, смятат икономистите от ИПИ. Според анализа им българският план е силно изтеглен във времето - "до степен да си задаваме въпроса дали това е план за възстановяване на растежа след тежка криза или инструмент за реализиране на някакви инвестиционни идеи далеч в бъдещето".

 

 

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 130

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 120

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 133

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 131

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ