ИСКАМ ДУМАТА
Едно предложение
Кандидатите за лидер на БСП да излязат със своите програми
/ брой: 52
Ще отминат дните на коронавируса и ще се върнем към факта, че предстои избор на председател на БСП от всички партийни членове. Подготвя се Централната изборна комисия, комисиите по места, прави се оценка колко са членовета на партията, правят се номинации за председател. Всичко това е добре. Но на мен ми липсва едно нещо. Когато избираме президент, кандидатите излизат с програми, по които ние се ориентираме за кого да гласуваме. Същото е и при изборите за кметове. За парламентарните избори партиите също излизат с програми, за да убедят гласоподавателите да гласуват за тях. Слушам сега в партийните редици, за хората имената на номинираните не са достатъчни, за да направят те своя избор. Защо трябва да гласуваш за Методи Георгиев, а не за Георги Методиев? По какво да ги различаваме? Не мога да гласувам за някого, защото има сини очи. А сега това ни предлагат.
Ето защо предлагам кандидатите за председател на БСП да излязат с програми, в които да кажат как виждат развитието на партията. Електорална партия ли ще бъде БСП или масова? Каква идеология ще има? В програмата е записано, че е социалистическа партия и отстоява социалистеческия идеал. Така ли ще бъде и в бъдеще? Едни говорят за социал-либерална партия, други за социалдемократическа, за ляво патриотична, за ляв консерватизъм и т.н. БСП интересите на кои части от обществото ще защитава? На първо място на хората на труда, независимо къде и какво работят, дали в завод или ферма, във високите технологии, хората на наемния труд, безработните, социално слабите, пенсионерите, дребните бизнесмени, свободните професии. Тя не може да бъде партия на всички. Няма как да защитаваш интересите на бедните и богатите едновременно, защото те имат различни интереси. Партиите така са и създадени - да защитават интересите на част от обществото. Ще бъде ли БСП партия, която отстоява свободата, солидарността, равенството, справедливостта? Ще защитава ли БСП своята история, антифашисткото си минало и годините на социалистическото строителство. Ще се противопоставя ли на изблиците на неофашизма? Как ще се работи за подобряване на организационното си състояние? Ще настъпят ли по-рационални структурни промени? Ще стане ли партията по-гъвкава, по-динамична, за да разшири влиянието си? Ще има ли истински организационен живот?
Необходимо е да се изработят критерии за оценка на работата на ръководните хора в БСП. Как кандидатите виждат работата на НС на БСП? Каква ще бъде кадровата политика на БСП? Ще бъде ли БСП фактор на промяната в България? Защото от силата, влиянието на БСП в обществото, от програмата й зависи и как ще се развива България, по какъв път ще върви страната ни.
Това са само част от въпросите, на които избирателите чакат отговор, за да решат за кого ще гласуват. Мисля, че кандидатите за председател на партията дължат на партийните членове програмите си за развитие на БСП.