18 Юни 2024вторник15:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Една разпокъсана страна насред Европа

Референдумът в сръбската част на Босна е крачка назад за целия регион

/ брой: 220

visibility 30

Бенямин Парган
Дойче веле


На 2 октомври 2016 година в Босна и Херцеговина са насрочени избори за местни органи на властта. И това обяснява всичко. Защото в населената предимно със сърби "Република Сръбска" икономическото и политическото положение е катастрофално. Президентът на този етнос Милорад Додик и неговата корумпирана и арогантна политическа клика не могат да се похвалят с никакви успехи. Много от поданиците му живеят в ужасна бедност, безработицата е катастрофално висока, инфраструктурата е съсипана и все повече млади хора бягат в чужбина.
За да извади своите избиратели от безнадеждното им положение и да ги постави в борбен ирационално-патриотичен транс, Додик прибягва до изпитаните и любими средства на всички популисти на Балканите. Първо създава впечатление за драматична заплаха, надвиснала над собствената нация. След това съседните народи биват обявени за предатели, което все още функционира безотказно на Балканите. И накрая на сцената се появява големият лидер като спасител на застрашената нация.
Твърде много избиратели на Балканите често се поддават с удоволствие на подобни игрички и за няколко седмици забравят за безрадостното си ежедневие и безбройните корупционни афери на самопровъзгласилия се спасител на нацията. Тези механизми винаги са функционирали перфектно в Босна и Херцеговина, също както и сред другите народностни групи в страната.

Тежката криза

Оспорваният референдум в Република Сръбска може да бъде възприет като предизборна врява и лош театър, но преди всичко той е и си остава забележително нарушение на конституцията. Какви са резултатите от всенародното допитване? 9 януари си остава "национален" празник. Босненските сърби празнуват на тази дата основаването на тяхната република. За босненците и хърватите в Босна и Херцеговина обаче този ден маркира началото на босненската война. Референдумът вкарва и без това нестабилната страна в тежка криза и застрашава пътя на Босна и Херцеговина към Европа.
Самият факт, че референдумът изобщо беше проведен, е тежко поражение за върховенството на закона в Босна и Херцеговина, подкрепяно с толкова много финансови помощи от чужбина.
И правовата държава не успя да осуети този референдум. Още по-голямо е поражението за т.нар. международна общност и най-вече за висшия представител на Европейския съюз в Босна и Херцеговина. Понастоящем тази роля изпълнява австрийският дипломат Валентин Инцко. В момента той е олицетворението на безуспешния и нещастен протекторат, какъвто формално е Босна и Херцеговина.

Двойните структури са излишни

Забраненият от Конституционния съд и остро критикуван от ЕС референдум е още едно доказателство, че тези двойни структури между местните власти и международните участници не функционират и в крайна сметка са неефективни и безсилни. Защото явно нито местните политици, нито официалните представители на протектората могат да гарантират върховенството на закона. И това е може би най-важният извод от проведения референдум. Босна и Херцеговина си остава проблемното дете в Югоизточна Европа, което и в бъдеще ще създава големи грижи на ЕС от гледна точка на геостратегическото си положение. Неслучайно Милорад Додик си осигури благословията на руския президент за референдума и с негова подкрепа игнорира всички предупреждения от Брюксел и Вашингтон.
Малката Босна и Херцеговина винаги е била стратегическа играчка в ръцете на регионалните съперници Сърбия и Хърватия. Затова е още по-важно в изострената обстановка след референдума най-вече Сърбия и нейният силен премиер Александър Вучич да проявят умереност и да действат конструктивно. Има още много работа за всички участници. Защото референдумът е крачка назад за целия регион и доказателство, че Западните Балкани могат по всяко време да затвърдят позицията си на нестабилен и проблематичен заден двор на Европа.
 

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 327

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 351

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 323

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ