18 Юни 2024вторник16:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Джобът на столичаните

Статистиката опровергава легендите за невероятните доходи на повечето московчани

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 225

Олга Игнатова

Московчаните постоянно ги упрекват, че са богаташи, че получават най-високите в страната заплати и пенсии, имат безброй привилегии

"Златната" среда

Наистина, според данните на Мосгорстат средният доход на московчанина днес е 43 363 рубли месечно (2136 лв. - бел. ред.). Но не трябва да се бъркат доходите със заплатата. Доходите, както обясниха в Общоруския център за жизненото ниво, се пресмята по домакинства. С други думи - отчита се колко души живеят в един апартамент и техните заплати или други източници на доходи - пенсии, помощи, банкови проценти, пари от наеми... Всички тези доходи се събират, а след това се делят на броя на домакинствата. И така се получава средният доход на човек.
Статистиката за това е и статистика, че оперира с крайности - взима най-високите общи семейни доходи и най-ниските. А след това на основата на тези показатели определя златната среда.
Същото е и със средната работна заплата. Трябва да се взима предвид, че тя винаги е по-ниска от доходите. Така според данните на отдела за икономическа политика и развитието на Москва сега тя е 38 976 рубли (1920 лв.- бел. ред.). От началото на 2010 г. тя се увеличи с почти 14 процента. Но като се има предвид, че приблизително с толкова нарасна инфлацията, може да се каже, че реално хората не са усетили никакво увеличение на доходите си.

Стабилността на цените само ни се присънва

Според данните на същия Мосгорстат от януари до септември м. г. хранителните продукти са поскъпнали средно с 8 процента. Рекордьор по поскъпване стана елдата (много популярна в Русия). Столчините статистици твърдят, че цената й е скочила двойно. И все пак тя не присъства постоянно в менюто на московчаните, за разлика от зеленчуците. Но и те не ни радваха със стабилни цени. Така например с 80 на сто се увеличи цената на зелето, със 76,5% - картофите, с 48,2% - чесънът, от 25 до 37 на сто поскъпнаха лукът, морковите и цвеклото. Днес най-евтиното зеле в магазините струва 32 рубли за килограм (1,57 лв. - бел. ред.), картофите и морковите - по 42 рубли (2,06 лв. - бел. ред.), лукът - 38 рубли (1,87 лв. - бел. ред.), чесънът - 115 рубли за килограм (5,66 лв. - бел. ред.).
Освен това чувствително се увеличиха цените на маслото (с 13,2%), млякото (с 11,9%), захарта (с 10,9 процента), хлябът и хлебните изделия (с 6,3 процента). Ако се преведат процентите към реалната цена на продуктите, то килограм говеждо днес струва 210 рубли (10,34 лв. - бел. ред.), маслото 272 рубли (13,40 лв.), олиото - 126 рубли (6,20 лв.), захарта - 37 рубли (1,82), белият хляб - 42 рубли (2,06 лв.), оризът - 53 рубли (2,61 лв.).
Цените на нехранителните стоки също не стоят на едно място. Както регистрира Мосгорстат, от януари до септември 2010-а те са нараснали с 3 на сто. Най-много е поскъпнало спалното бельо (с 9,6 процента), леките автомобили (с 6,3 процента), детските обувки и облекло (с 5,5 процента). От началото на годината цената на бензина се увеличи с 3,5 процента. За една година с 11,4 на сто поскъпнаха жилищата, с 23,5 процента - комуналните услуги. С 16,2 процента се увеличи билетът за столичното метро, с 20 процента - другият градски транспорт. С 13 на сто поскъпнаха телефоните.

Гол на работа не можеш да отидеш

Това са само сухите цифри на статистиката. За да разберем доколко реално са "богати" московчаните, трябва да пресметнем средностатистическите разходи на един човек. Да вземем например 35-годишен мъж със стабилен доход от 40 хил. рубли месечно (1970 лв.). За да разберем напълно ситуацията, трябва да знаем, че 40 хил. са само 4 пъти жизнения минимум (в Москва за трудоспособното население той е 9608 рубли, за пенсионерите - 5693, за децата - 7180 рубли месечно).
И така, първо разходите за храна. Ако се купуват продукти седмично, то в супермаркета 2-3 хиляди наведнъж се оставят лесно. В резултат само за един месец за магазинната храна отиват от 8 до 12 хиляди рубли. Но няма да седиш по цели дни гладен на работа. Ако всеки ден се ходи в заводския или офисния стол или в най-близкото кафене, то всекидневно се харчат не по-малко от 200 рубли. За седмица - хиляда, съответно за месец - 4-4,5 хиляди.
На работа никой не отива гол, затова на второ място в разходите са дрехите. В зависимост от вкуса и нуждите всеки работещ човек харчи всеки месец най-малко по 3 хиляди за гардероба си.
Третото перо е транспортът. Отначало да пресметнем колко средно струва той на човек, който ходи на работа с обществения транспорт. Като правило повечето московчани са принудени да ползват два вида транспорт: земен и метро. Билетчето в автобуса, тролея и трамвая струва сега 25 рубли (1,23 лв.), в метрото - 28 рубли (1,38 лв.). Това означава, че всеки ден човек харчи за транспорт 100 рубли. Месечно - малко повече от 2 хиляди.
Личният автотранспорт струва по-скъпо, като се имат предвид постоянните московски задръствания, в които се харчи ужасно много бензин. Така или иначе, удоволствие да се ходи на работа със собствена кола ще струва най-малко между 3,5 и 4,5 хил. рубли месечно.
Четвъртото перо от разходите са комуналните услуги. Средно човек плаща за приватизиран апартамент 1800 рубли месечно. Освен това дава пари за ток и телефон. Още хиляда. И така - около 3000 рубли месечно.
Като съберем четирите пера на разходите, ще получим, че само за най-необходимото на средностатистическия работещ московчанин средно му трябват най-малко 20 хиляди рубли.

Децата са най-скъпото!

Тези разходи обаче са само за един човек. Ако мъжът, чиито доходи взехме за база, има дете, то само за училището и различни кръжоци той ще трябва да плаща по 5-6 хиляди месечно. Още не по-малко от 10 хиляди ще отидат за храна и дрехи на малкия. Така че, като се имат предвид и детските разходи, младият московчанин ще трябва да харчи месечно най-малко 36 хиляди. Максимум - 44,5 хиляди. Т. е. доходът от 40 хиляди може и да не стигне!
Получава се, че московчанинът, получаващ средни доходи, може да има свободни пари, само ако живее сам. Тогава останалите му след храната, облеклото, услугите и транспорта 10-20 хиляди рубли той може да похарчи или за спорт, театър, кино, подаръци, или да ги спестява за нещо голямо. Но ще му е голям проблем да спести, например за собствено жилище.

Компетентно
Вячеслав Бобков, генерален директор на Общоруския център за жизненото равнище:

Когато ни говорят за средни доходи, винаги трябва да разбираме, че става въпрос за средната температура в болницата. В Москва живеят различни социални слоеве на населението със съвсем различни доходи. От научна гледна точка те могат да бъдат разделени на пет групи. Първата група са хора с доходи под жизнения минимум. Да, да, има такива в Москва. Според нашите данни в края на 2009-а в Москва те са били 11,9 процента (в цяла Русия са 13,4 на сто). Месечният им доход е под 7 хиляди рубли (345 лв. - бел. ред.).
Втората група са нискоосигурени хора с месечен доход от 7 до 21 хиляди рубли (345-1034 лв.). Такива в Москва са 35,5 процента, в Русия - 48 на сто. В тази група, между другото, попадат и 3,5 милиона столични пенсионери.
Третата група са хора с доход под средния: от 21 до 49 хиляди рубли (1034-2414 лв.). 31,3 на сто от московчаните са такива, общо в Русия те са 30 процента.
Четвъртата група е именно т. нар. средна класа. Хората в нея трябва да имат месечен доход от 49 до 77 хиляди ребли (2414-3793 лв.). Миналата година в столицата такива са били само 10,8 процента. В Русия, за сравнение, са 6 процента.
И накрая, петата група - това са осигурени хора с доходи над 77 хиляди рубли. В Москва те са били 10,5 процента, в Русия - едва 2,6 на сто.
Да, повечето от т. нар. олигарси живеят в столицата, затова и тук е по-високо, отколкото в Русия, нивото на хора със солидни доходи. Но не трябва да забравяме, че в Москва съществува много силно социално разслоение. Нивото от 10 процента на населението с най-високи доходи надминава 35,4 пъти нивото на доходите на 10 процента от населението с най-ниските доходи.

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 352

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 380

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 351

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ