16 Юли 2025сряда23:37 ч.

Джипът на властта

/ брой: 99

автор:Мая Йовановска

visibility 1029

Наглостта на управляващите е безгранична. Едва ли остана някой, на когото да не е ясно, че намаляването на ДДС за ресторантьорите не е за да паднат цените на техните услуги, да се стимулира потреблението и така да се увеличат оборотите им. Нищо подобно няма като идея властта. По-ниската ставка ще бъде единствено в полза на бизнесмените, защото изплюха камъчето, че нямат никакво намерение да свалат цените. А понеже при заведенията (сами признаха) има много сив сектор, това щяло да помогне на част от него да излезе на светло. Тази единствена и, без извинение, импотентна цел си поставя властта с намаляване на данъка до 9%. Това бе потвърдено вчера от шефката на ГЕРБ в парламента Даниела Дариткова. Пък и защото жената не е голям специалист по финанси и икономика, изявлението й достойно се нареди сред наглите лафове. Та, е съвсем ясно - намаляването на ДДС не означава по-ниски цени.

Диференцирането на ДДС, ако икономиката ни и конкретният сектор, за който се прави, са конкурентни, би трябвало да доведе до намаляване на цените за крайните потребители. Но хората очевидно не са важни за властта, въпреки че бюджетът се пълни основно от събирането на косвени данъци от всички нас. Даже при преките налози по-голямата сума идва от данъците на физическите лица, а не от фирмите. Колко са "загрижени" управляващите за хората стана напълно ясно от това, че отхвърлиха най-смислено предложение - да се намали ДДС върху храните.

На цирковете, които ни разизграват от телевизорите, не трябва да се вярва. Независимо как изглеждат. На финала обикновено премиерът качва в джипа подходящия за случая министър и двамата правят режисиран тур за аплодисменти сред простолюдието.

В колата на властта няма място за реалните проблеми на хората. Само ако конюнктурата на деня налага, се казва нещо, за да извлече Борисов своя дивидент. 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ