Двойно повече ТЕЛК ще има в страната
/ брой: 84
Броят на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) в страната ще бъде удвоен. Това предвижда проект за промени в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки, публикуван от МЗ за обществено обсъждане до 28 май. Предвижда се създаване на комисии във всички държавни и общински многопрофилни болници и комплексни онкологични центрове. В университетските и областните болници се предвижда да има поне по две комисии. Така ТЕЛК в страната ще станат около 150. Ще са необходими допълнителни финансови разходи за възнаграждения на поне трима лекари за всяко заседание. Средната заплата на заетите в системата е 2048 лв. Така за един ТЕЛК за един месец са необходими около 10 200 лв. На годишна база това са допълнително около 1 538 000 лв. От МЗ поясняват, че допълнителните разходи са в рамките на бюджета на МЗ.
Според записаното в проекта освидетелстването ще става изцяло по документи, без да се налага присъствието на човека с увреждане.
Основната причина за дългото чакане на ТЕЛК решенията са малкото кадри в системата. Затова има решения, които се бавят до 4 години. В момента от съществуващите 70 ТЕЛК в страната, само 29 се произнасят в законово определения 3-месечен срок, сочат данни на МЗ от края на 2022 г. Между 4 и 6 месеца се произнасят 17 комисии, девет - до 12 месеца, а над 12 месеца се произнасят 15 ТЕЛК. От последните официални данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) средногодишно през медицинска експертиза преминават 165 000 души. Друг проблем, е че решенията на ТЕЛК могат да се отменят и връщат неограничен брой пъти от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).