20 Февруари 2026петък04:10 ч.

По предложение на БСП:

Думата "инвалид" отпада от законодателството

/ брой: 8

автор:Дума

visibility 2227

Думата "инвалид" да бъде изцяло заменена от израза "лица с увреждания" в българското законодателство. Това предложение на БСП приеха депутатите при обсъждането на първо четене на промените в Закона за държавните такси. Промяната в текстовете бе гласувана единодушно със 138 гласа "за".
ДУМА припомня, че още през май м.г. един от най-младите депутати в 44-то Народно събрание параолимпиецът Михаил Христов и колегата му от БСП Крум Зарков предложиха промяната. Думата "инвалид" всъщност означава "невалиден", а  хората с увреждания не са недействителни, обясни тогава той.
Обществото няма да се промени, ако продължава да съществува думата "инвалид", чиято етимология е "незаконен", коментира от парламентарната трибуна Михаил Христов. Той подчерта, че макар самият той да се интегрирал, у нас все още има разделение на "ние" и "вие". "Инвалидите в България продължават да си стоят в къщите, 80% от тях са неинтегрирани, необщителни и ще си останат просто инвалиди. Целта ни е в парламента да се опитаме, по един или друг начин, да променим мисленето на обществото", каза Христов. Според него това ще бъде първата крачка за интегриране на хората с увреждания.

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ