19 Юли 2025събота18:36 ч.

Дребна хитрост с голям ефект

/ брой: 247

автор:Аида Паникян

visibility 142

Несигурността на работното място стресира най-много работещия българин. Дотук новина няма, защото стресът е неизменна част от всекидневието ни. Как иначе - сутринта в градския транспорт изнервени хора се блъскат и дори се нараняват един друг, гарнирани с груби словесни престрелки, а мобилните телефони не спират да звънят. С учестен пулс човек стига до работното си място и започва работа. Картинката е позната всекиму не само от собственото всекидневие.
В Европа социалните партньори още през 2004 г. подписаха споразумения за превенция на психосоциалните рискове, а през 2007 г. - и на насилието и тормоза на работното място. У нас обаче социалните партньори нехаят и само синдикатите напират за такива споразумения. Очевидно у нас единствено профсъюзите си дават сметка, че производителността на труда зависи не само от здравото бачкане и стриктното спазване на работното време, но и от здравето - физическо и най-вече психично, на работника. Само преди дни млада българка, която живее в САЩ, ми се похвали, че работи в световноизвестна фирма и с възторг отбеляза, че към фирмата има безплатна детска градина, стол, в който работещите се хранят на безценица, фризьорски салон, здравен кабинет и пр., и пр. Разбира се, това не можеше да ме впечатли, защото още във втората половина на ХХ в. у нас държавата - единствен работодател тогава, бе осъзнала, че трябва да бъдат осигурени на работниците в максимална степен удобства в близост до работното място, за да могат те да не се притесняват за неща извън работата и максимално да бъдат съсредоточени в нея.
Дребна хитрост с голям ефект за производителността на труда. Днес, когато вече Западът се научи от нас как да извлича максимално полза от удовлетворения от работните си условия работник така, че да се постигне за предприятието по-висока производителност на труда и повишена конкурентоспособност, у нас мнозинството работодатели живеят в отдавна отминалата епоха на началното натрупване на капитала. Те при всеки опит да бъде увеличена дори с 5 лв. минималната заплата изпадат в шок и рисуват мрачни картини за масови съкращения и скок на безработицата. У нас по-малко от 10% от работодателите инвестират в обучението и квалификацията на кадрите си, без да си дават сметка, че възвръщаемостта е многократна. Така че не е учудващо бездействието им и по отношение на превенцията на стреса на работното място...
240 млрд. евро дава всяка година Европа за преодоляване на последиците от стреса на работното място. Колко ли от тези 240 млрд. евро са български левове?

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ