13 Юли 2025неделя16:29 ч.

Домашен сапун по българска рецепта ще правят в Суринам

/ брой: 212

автор:Христо Христов

visibility 3489

Специалисти от някогашната холандска Гвиана (до 1975 г.), днешната парламентарна република Суринам, събират български рецепти за приготвяне на домашен сапун, които да бъдат предоставени на живеещите в джунглите индиански племена, съобщиха от фондация "Земя завинаги". По тяхна покана на разменни начала у нас за една седмица са Шерил Састро от националното женско движение на Суринам и аналитикът към здравното министерство на южноамериканската страна Милисент Йозефсен. Двете дами са имали множество срещи в някои селища на Старозагорска област, където основно са успели да се запознаят със старите технологии за производство на домашен сапун от животинска мазнина, дървесна пепел и други добавки от етерично-маслени култури.
Рецептите ще бъдат предоставени на различни племенни групи, обитаващи джунглата по течението на река Суринам, където условията за живот са много близки до първобитнообщинния строй. Около 20 на сто от 481-хилядното население на някогашната холандска колония живее в джунглата. Експерти от българската фондация са обучавали там м.г. местните да изграждат локални санитарни системи, обясни Диана Искрева.
Суринам е с площ 162 000 кв. км. През 1998 г. там е създаден национален природен резерват върху 1.6 млн. хектара, където в условия на истинска джунгла живеят близо 70 000 мъже, жени и деца от различни племена. Националното женско движение, сформирано през 1982 г., се бори за равноправие на половете и срещу дискриминацията. В сегашното правителство на държавата Суринам има две жени министри, представителка на нежния пол е и председателката на тамошния парламент. Основната част от населението е съставена от преселници от Африка, Индия, Индонезия, запазени са и няколко общности от местни племена. Страната е на IV място по добив и износ на алуминиева руда боксит.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6031

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4096

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4707

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5601

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4125

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4173

/ брой: 126

Тупик

visibility 5730

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5002

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 5910

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 5795

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ