Докога така?
/ брой: 105
Мая Йовановска
Гръмотевични бури със силен вятър и градушки връхлетяха част от страната в следобедните часове и привечер във вторник. Градушката почти смля реколтата в Садовско. Унищожени са царевица, слънчоглед, нахут. Стопаните са гневни и протестираха (стр. 4).
Случилото се обаче е дежавю. Изстрелването на противоградовите ракети е спряно в един интервал от време заради прелитащ самолет в Пловдивско, а резултатът - погром над продукцията. Изстрелването на ракети е било прекратено с нареждане от Центъра за координиране използването на въздушното пространство.
Проблемът не е от вчера и не е един. Преди 4-5 години работещите в "Борба с градушките" протестираха заради ниското заплащане и тежките условия на труд. А бившата земеделска министърка Десислава Танева уж започна реформа, разширение и модернизиране на тази толкова необходима дейност.
През годините назад имаше и други случаи на унищожена от градушки продукция. Миналата година в края на август отново заповед за спиране на изстрелването на ракети заради преминаващ самолет беше причината за унищожаването на реколтата на много стопани в Пловдивско.
Докога ще е така? Докога заради липсата на координация, може би, или поради други причини противоградовите ракети ще остават на земята, а стопаните - незащитени и без реколта?
Настоящият земеделски министър Иван Иванов обеща подпомагане дори и на производителите на зеленчуци и плодове в пловдивските общини около военното летище в Граф Игнатиево, чиито градини пострадаха миналата година, но не напълно (под 100%). Помощта е до 25 000 евро на стопанство по мярката "де минимис". Точният размер на компенсациите за всеки пострадал обаче се изчислява според процента на пораженията и унищожената от градушката реколта. Става въпрос за около 200-300 дка, за които през миналата година нямаше процедура за компенсиране, тъй като бюджетът по схемата "де минимис" за 2021 г. беше изчерпан.
Проблемът обаче не е само този. Много от стопаните въобще не застраховат продукцията си. Но тук въпросът е и какво им предлагат застрахователите.
Със сигурност и пострадалите през тази година ще бъдат обезщетени. Въпросът е как да се реши този проблем? Макар че тънки сметки с природата е трудно да се правят.
Със сигурност обаче проблемът не лежи само върху Министерството на земеделието, под чиято шапка е звеното за борбата с градушките. Тук трябва да се положат общи усилия и от Министерството на транспората, и от Министерството на отбраната.