Докога?
/ брой: 134
Гърция спря временно дейността на държавното радио и телевизия ЕРТ като част от плана за съкращаване на 15 хил. души до края на 2014 г. - "спасителният" план на международните кредитори, който бута все по-дълбоко в блатото и без това затъналата гръцка икономика. "Спасителният" план, за който МВФ открито призна, че е бил грешка. Нищо, че от тази грешка зависят доста човешки животи. Съвсем естествено спирането на ЕРТ породи поредните протести, които вече се превърнаха едва ли не в национален спорт за южната ни съседка.
Не може да се закрива една държавна медия, която служи на обществото, предоставяйки му обективна информация, само защото гледаемостта й е ниска. Каквито и мерки за икономии да са необходими, нищо не оправдава подобна стъпка. Или, както заявиха от БНТ и БНР в знак на солидарност със своите колеги, "съществуването на обществените радиа и телевизии и тяхната независимост от правителствата в съответните държави са в основата на демократичните и плуралистични общества".
"Независимост от правителствата" - според декана по медии и комуникации на Атинския университет Йоргос Приос именно желанието на правителството за контрол над телевизията е в основата на това деяние. Пак се натъкваме на хиперактуалната тема за свободата на медиите. Както се случва и при нас - който плаща, той поръчва музиката. Частните медии изпълнявят поръчките на тези, които ги финансират, и на обществото се представя изкривената според нечии интереси информация. Подобен пример идва и от другата ни южна съседка, където режимът на Ердоган налага строги ограничения на медиите. А тези, които не служат на управляващите, биват преследвани и вкарвани в затвора.
Какво ли не прави гръцкото правителство в стремежа си да спаси страната от фалит, изпълнявайки условията на "големите". Съкращава разходи, приватизира държавни компании... Преди ден се провали приватизацията на държавната газова компания DEPA и пак се заговори за поредно затягане на коланите. Докога? Вече не останаха дупки...