Доклад препоръчва свиване на администрацията в МВР
Проблемът на българската полиция не е недостигът на кадри, а раздудата администрация. Това сочи доклад на Световната банка, който прави преглед на разходите за полицейска и противопожарна дейност за 2016 година. Според документа, сегашните 28 областни дирекции на МВР могат да се свият до 7 - шесте региона за планиране плюс София. Това, изчислили са експертите, ще икономиса 47 млн. лева годишно, но трябва да бъдат съкратени около 1500 служители от общата администрация.
Докладът има за цел да даде препоръки как да се подобрят разходите, без да се съкращава бюджетът на МВР. Документът е изготвен по поръчка на финансовото министерство. В него основните изводи са, че наложеното мнение, че заплатите на полицаите са ниски, а разходите в МВР - големи, не отговарят на истината.
В анализа на Световната банка се посочват три "предизвикателства" пред МВР. Първото е - промяна в нагласите към полицейските служли в България. Все още доверието към тях е ниско. То е най-ниското в ЕС според Индекса за ред и сигурност на Световния проект за справедливост. Второто е, че разходите у нас за обществен ред и безопасност остават най-високите сред страните от региона. Като трети проблем са посочени големите разходи за персонал, които оставят малко ресурс за важни разходи като промяна в транспортния парк, униформи, допълнително обучение и технологии.
Администрацията в МВР е повече от тази на всички министерства, се казва още в доклада. Според анализите, оптимизация на разходите може да се направи чрез правилно разпределение на работещите в системата. България няма нужда от повече полицаи, за да подобри предоставянето на услугата, пише в документа. МВР е най-големият работодател в страната - с 45 374 служители. Броят на работещите в общата и специализирана администрация е 8778 души, което е повече от общия брой служители в централната администрация на всички министерства.
Многото областни дирекции на МВР са друга причина за големите разходи, смятат от Световната банка. У нас те са два пъти повече, отколкото в Чехия, например, която с 30% повече население.
За да има повече полицаи и пожарникари, Световната банка препоръчва окрупняване на ОДМВР от 28 на 7, които да обхващат шестте планови региона плюс София. Консолидацията ще доведе до спестяване на 28,5 млн. лв. при условие, че бъдат съкратени 1271 служители от администрацията.
Проучването показва и значителните разлики в ефективността на различните ОДМВР в използването на ресурсите и разкриването на престъпленията.
Световната банка препоръчва и по-добро управление на разходите за ток и вода. Големите различия в сметките в различните ОДМВР на един служител показват неефикасно разпределение на тези разходи сега.
Анализите отчитат също, че на фона на повечето европейски държави, заплатите на полицаите в България не изглеждат ниски. След като се вземат предвид разликите в дохода на глава от населението, заплатите на полицейските служители са на същото равнище като в Швеция и Словения и по-високи от тези в Дания, Естония, Литва и Латвия, е посочено в доклада.