Добра дума за мигрантите
Трудът на гастарбайтерите носи на страната 7-8 процента от БВП
/ брой: 201
Марина Грицук
Приблизително 7-8 процента от БВП носи на страната трудът на имигрантите, пресметнаха експертите.
Това са произведените от тях стоки и услуги, без да се броят плащанията за разрешителните за работа (2000 рубли на човек), за патенти (1000 рубли месечно), а също така вноските на работодателите за разрешения за привличане на чуждестранна работна ръка (6000 рубли на човек), уточни председателят на обществения съвет при Федералната миграционна служба Владимир Волох.
Днес на територията на Русия има близо десет милиона имигранти, от тях приблизително 1,5 милиона имат разрешително за работа, 1,2 милиона са купили патенти, още 2,5 милиона работят нелегално. Останалите са пристигнали с туристическа цел, на гости при близки или с други цели. Разрешително за временно пребиваване имат 700 хиляди души.
В същото време използването на квота за привличане на мигранти не оказва никакво влияние върху това колко такива работят нелегално, смята експертът. "В продължение на няколко години в Русия се трудят приблизително еднакъв брой мигранти. Затова, определяйки потребностите от тях, трябва преди всичко да се гледа икономическата целесъобразност, а не да се спуска отгоре цифра, според която да се определя квотата", смята Волох.
За проблемите на миграцията често говорят в светлината на възникващите конфликти. Често обаче полицаите задържат дори граждани на Русия, които са с неруска външност, разказа зам.-директорът на Института по етнология и антропология към РАН Владимир Зорин. В Русия задължително трябва да се прави етнокултурна образователна пропаганда - сред населението, задължително сред сътрудниците на правоохранителните органи, а също така сред представителите на органите на властта и местното самоуправление, предлага той. "Много руснаци имат слаба предства какво представлява страната ни, хора от какви националности живеят у нас, как се различават по цвета и формата на очите, както и по културните традиции, религиозни обичаи. За това трябва да се говори", каза Зорин.
Особена роля в урегулирането на междунационалните отношения и въпросите на миграцията трябва да играят местните органи на самоуправление. Местните власти имат безброй много задължения, но в този списък няма нито дума за миграцията. В същото време именно местните власти имат възможността да проследят какво наистина се случва на тяхната територия и да вземат решение какви мерки да бъдат предприети.
В страната трябва задължително да има центрове за адаптация и интеграция на мигрантите. Те са особено необходими за онези, които идват в Русия не за няколко месеца, а с идеята да живеят и да работят тук по-дълго време и може би в бъдеще да получат и гражданство. В най-скоро време два такива центъра ще бъдат отворени в Тамбов и в Оренбург. Там ще подготвят мигрантите за интегриране в руското общество, за получаване на руско гражданство. Ще им разказват за руските традиции, за правилата на поведение в нашата страна, за историята й, също така ще ги учат на руски език и на основите на правото.
Може би, би било целесъобразно да използваме и едно правило, задължително в страните в Европа. Там не може да се влезе, ако не потвърдите, че имате пари за обратен път. Чу се и предложение да стане публичен и да се публикува списъкът с работодатели, които предпочитат да наемат нелегални мигранти. Волох обеща да се поработи по този въпрос.