15 Април 2026сряда20:28 ч.

До 16 евро за килограм агнешко по Великден

Покриваме дефицита на месо с внос от Нова Зеландия и Македония

/ брой: 53

автор:Дума

visibility 585

Около 14-16 евро за килограм се очаква да бъде цената на агнешкото месо по магазините на идващия Великден. Възможно е то да поскъпне и малко над 16 евро, ако горивата продължат да поскъпват толкова много, заяви пред БНТ Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
Живо тегло ангешко, купено от фермата, в момента се продава около 5-7 евро на килограм.
На българския пазар има дефицит от агнешко родно производство, каза Караколев. Причината са унищожените преди година стада заради огнища на шарка и шап. Между 60 хил. и 65 хил. по-малко са животните тази година.
В навечерието на Великденските празници и за Гергьовден се очаква внос на 800 кг агнешко месо. Основно то идва от Нова Зеландия, Македония и Румъния. Това месо се внася замразено, но се продава в магазините след размразяване. Трябва изрично да бъде посочено това на етикетите, каза Караколев.
Експертни оценки показват, че за едно семейство скромна великденска трапеза с традиционни продукти ще струва поне 100 евро. Според Нова тв пресните зеленчуци за салата за четиричленно семейство излизат около 5 евро. Връзка пресен лук струва 0,84 евро, магданоз - 0,59, зелена салата - 0,79, а репичките - 0,85 евро. Краставиците от Гърция са значително по-скъпи - 2,90 евро за килограм.
Най-голямото перо в бюджета остава агнешкото месо, традиционно сред най-желаните продукти за Великден. Засега в магазините преобладава внос, а местното производство все още е ограничено и се очаква цената му да е с 4-5 евро по-висока на килограм спрямо миналата година. Боите за яйца са над 100 вида, като цените им варират между 0,60 и 0,70 евроцента за пакет. Яйцата, захарта и брашното засега не са поскъпнали.

Дизелът вече мина границата от 2 евро

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 68

Дизелът вече мина границата от 2 евро

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 68

Годишната инфлация през март стигна 4,1%

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 68

Връщат ваучери вместо пари при провалена почивка

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 68

Петер Мадяр: Няма да се откажем от руския петрол

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 68

Тръмп се закани и на папата

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 68

Словения обмисля да напусне НАТО

автор:Дума

visibility 593

/ брой: 68

Предел

автор:Таня Джаджева

visibility 569

/ брой: 68

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ