06 Юли 2024събота09:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

До 1 млрд. лв. за "умни" електромери

Между 120 и 200 евро струват уредите, част от цената ще се поеме от потребителите

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 49

Обществено обсъждане за въвеждане на интелигентни измервателни системи за измерване на електрическа енергия (т.нар. "умни" електромери" - б. р.) се проведе в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) вчера. На него присъстваха представители на трите електроразпределителни дружества (ЕРП) - ЧЕЗ, ЕВН и ЕНЕРГО-ПРО, на НЕК, граждански сдружения, както и енергийни експерти.

 

И от трите ЕРП-та бяха категорични, че въвеждането на "умните" електромери ще доведе до допълнително натоварване на крайния битов потребител, тъй като ще повиши цената на мрежовата услуга. Цената на един такъв уред е между 120 и 200 евро. От ЧЕЗ обясниха, че ако се поиска въвеждането им при 100% от населението, инвестиционните разходи ще достигнат до един милиарда лева, а за 80% от населението капиталовите разходи ще са 377 милиона лева. От ЧЕЗ смятат още, че въвеждането на такива електромери на този етап не е икономически целесъобразно. Според тях този тип измервателни системи няма как да бъде въведен до 2015 г.

 

Макар че не съобщиха какво показват сметките им, от ЕВН също имат разчети колко точно ще струва въвеждането на "умните" електромери. Основните ползи, които виждаме в смарт система, са по-добра информираност на клиентите, възможност за гъвкави цени, свободата на клиента да изисква отчет на измервателните уреди, възможност за избор на доставчик на свободния пазар. Липсата на интелигентни измервателни уреди обаче не е пречка за либерализирането на пазара, подчерта Гочо Чемширов от Управителния съвет на "ЕВН България Разпределение". От ЕВН заявиха още, че и сегашните електромери са годни да посрещнат либерализирането на пазара, а поставянето на "умни" не е задължително условие клиентите да могат свободно да си избират доставчик.

 

"Не бягаме от въвеждането на смарт технологията, но дори в ЕС това е технология, която тепърва се развива", коментира Пламен Стефанов, председател на Управителния съвет на "ЕНЕРГО-ПРО Продажби", цитиран от БГНЕС. Според сметките на дружеството масовото въвеждане на смарт измерването в момента ще натовари мрежовата цена (такса "разпределение") за потребителите с 44%.

 

Енергийният експерт Стефан Гамизов се възмути, че в публикувания доклад на страницата на ДКЕВР финансовата информация относно въвеждането на уредите е закрита с "хиксове". Това по думите му пречи на обществеността, която ще плати за тези електромери, да разбере дали ефектът ще е положителен и отрицателен.

 

Вчера стана ясно още, че работната група на ДКЕВР е изразила отрицателно мнение относно икономическата ефективност от въвеждането на такива уреди. Но последната дума все пак ще е на ДКЕВР.

 

Колкото и да не ми се иска, във всички случаи потребителите ще трябва да изплащат една част от въвеждането на т.нар "умни" електромери. Това заяви пред журналисти Евгения Харитонова, председател на ДКЕВР, след заседанието на комисията, предаде "Фокус". Харитонова обясни, че според европейска директива до 2020 г. трябва поне 80 на сто от електромерите да са "умни". Ние нещо много обаче се подчиняваме на европейски директиви, коментира Харитонова. Според нея за въвеждането на "умни" електромери трябва да се търсят пари от европейски фондове и отбеляза, че ДКЕВР може да задължи трите ЕРП-та да търсят такива външни средства. По думите й обаче "не може и не трябва само една фирма, колкото и голяма или малка да е тя, да обслужва измерването на цяла България и това трябва да се проследи".

 


Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 628

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 404

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 396

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ