Диета? Скъпо и скучно
Или за войната с мастните клетки
/ брой: 147
Едно от най-мощните оръжия срещу човечеството представлява коктейл от 200 гр захар, 50 гр масло, 300 гр брашно, две яйца, пакетче бакпулвер и литър олио. Резултатът: ражда се поничката-убиец с 400 калории, коментира Дойче веле.
Във всяко човешко тяло се укрива гигантска армия от мастни клетки - между 50 и 140 млрд. В началото на човешката история всяка клетка е служила вярно и предано на господаря си - предоставяла му е енергия по време на лов например. Хаосът е настъпил когато
храната се е превърнала в индустриален продукт
Какво точно се случва в нашето тяло, в случай че то бъде завладяно от армията на мазнините? В кръвния поток попадат мастни киселини, които достигат до сърцето. Там те се разтоварват за броени секунди, след което отново продължават пътуването си. Чрез това междинно депо сърцето си набавя нужната енергия. Ако към сърцето постоянно се надига
цунами от мазнини
и най-здравите сърдечни клетки нямат шанс пред катастрофата. Защото първоначално в червените сърдечно-мускулни клетки се събират все повече мазнини, които се превръщат в млечнобели депа, обяснява Рудолф Цехнер, професор от университета в Грац. В същото време към системата за сигурност на сърцето са отправени прекалено големи изсквания - "охранителите" на сърцето (епителоидните клетки, т.нар. макрофаги), които ни предпазват от вражески нападения, се давят в мастните киселини и се наслагват в сърдечните съдове. Малко след това в инфилтрираните сърдечни клетки се появяват специални мазнини, които убиват клетките окончателно. По-нататък развитието на катастрофата в човешкото тяло може да се сравни с гражданска война без победител.
Когато се осъзнаем (най-вече по дрехите си!), посягаме към диетата. Но тя е
най-големият стрес за организма
ни. И въпреки това, според резултатите от проведено в Германия проучване, 12% от запитаните твърдят, че в момента са на диета. Защо
борбата срещу наднорменото тегло е толкова трудна
и продължителна? "Човекът има само един мозък, но минимум 50 милиарда гладни мастни клетки", обяснява Катрин Стоун от университета в Охайо. В момента, в който решите, че ще се откажете от поничката, те подготвят вражеска атака и така предизвикват усещането за остър глад. При повечето хора това състояние постепенно отминава, но други не могат да престанат да мислят за ядене.
Как да надхитрим тялото си?
- Колкото по-често се яде, толкова по-голяма е опасността да се хапне повече, макар вече да си сит.
- Когато имаш много блюда пред себе си, често препълваш чинията и резултатът е, че ядеш много повече, отколкото е нужно, за да се заситиш.
- Избягвайте алкохолните и сладките напитки, като например коктейлите, тъй като те не засищат, а възбуждат апетита и имат голямо количество калории.