22 Юли 2025вторник22:45 ч.

Дезинфекцията на училищата - дело на самите училища

автор:Дума

visibility 781

Независимо от броя на заболелите в училище, то не се затваря за 24 часа за дезинфекция. Дезинфекцията е текуща и регулярна и се извършва непрекъснато. Това отговориха от Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ), пише "Дневник".

Столична РЗИ не е давала препоръки или предписания за спиране дейността на учебни заведения, с цел извършване на дезинфекция за 24 часа, подчертаха от инспекцията в отговор на въпроса в такъв случай кой е взел решението за затваряне на няколко училища в страната за дезинфекция, сред които и столичното 107 ОУ "Хан Крум". Това стана в края на септември, тогава за дезинфекция затвори и варненското началното училище "Васил Левски". Миналата седмица от Музикалното училище във Варна обявиха, че го затварят за 24-часова дезинфекция, а час по-късно уточниха, че всъщност ще бъде затворено само за часове, а следобеда занятията ще продължат.

При наличие на потвърден случай на COVID-19 дезинфекцията се увелича, като в зависимост от обектите варира от 4 пъти на ден до дезинфекция на всеки час, уточни пресцентърът на СРЗИ.

Кой решава кога затваря училище за дезинфекция 

От СРЗИ препратиха въпроса към училищната управя, а от РЗИ-Варна и РЗИ-Ловеч казаха, че педагогическият съвет може по своя преценка да вземе решение да се затвори училището за дезинфекция. "Когато има доказани случаи на коронавирус в училище, зависи много дали това е учител, или ученик от някой клас. Има критерии, по които се определя дали да се постави под карантина паралелка или повече класове, а като част от мерките може да бъде разпоредено извършване на цялостна дезинфекция на училището. Това може да бъде решение и на самото училище. Всяко училище има разработен план за действие в условията на епидемия, в който са предвидени такива мерки", каза  директорът на РЗИ - Ловеч д-р Анета Винева.

По думите й като цяло, в нормален учебен процес и без случаи на заболели, двукратно трябва да се прави дезинфекция на всички повърхности в училищата - в началото и в края на всяка смяна. Но когато има ситуации, възможно е и самото училище да реши и да направи дезинфекция на цялата сграда, посочи Винева.

"Затварянето на училището за 24-часова дезинфекция беше решение на ръководството му. Денят беше обявен за неучебен, но присъствен, а занятията в него преминаха в електронна среда. Не сме имали редовни часове, а се занимавахме с други дейности", коментира  директорът на 107 ОУ "Хан Крум" Данко Калпиш.

"Дневник" не успя да се свърже с ръководството на началното училище във Варна, а на въпрос кой взема решение за затваряне на учебното заведение за дезинфекция, от ръководството на Музикалното училище заявиха, че не могат да дадат такава информация.

Кога на електронно обучение преминава цялото училище

Когато има заболял ученик се поставя под карантина съответния клас/паралелка и той преминава на електронна форма на обучение от датата на карантината. Ако пък в паралелка не присъстват една пета (20%) от децата заради болест, то тогава към електронни уроци преминава само даденият клас - това предвижда алгоритъмът за действие на учебните заведения в условията на COVID -19.

Съгласно алгоритъма всяко училище трябва да премине в неприсъствена форма на обучение, ако 15% от учениците в него отсъстват по медицински причини.

Според директора на 73 СУ "Владислав Граматик" Иван Петков обаче тези проценти не могат да бъдат релевантни. Наример едно училище с 500 ученици ще затвори, ако има 75 заболели деца, а друго с 1500 (като нашето) ще затвори при 225, посочи той пред "Дневник". "Разбирате, че е доста рисковано да чакаме броят на заболелите да стане 225. Поради това винаги искаме съдействие и препоръки от РЗИ", каза той.

Кой плаща дезинфекцията

Училищата сами плащат от бюджетите си за дезинфекцията, уточниха от министерството на образованието. Около 200 лева е струвала цялостната дезинфекция на 107-мо училище, каза директорът му, а фирмата, която е била избрана да свърши тази работа, е била препоръчана му от колега. Използват се лицензирани и проверени фирми, увери той.

С какви препарати се дезинфекцира

Препаратите, с които се дезинфекцират училищата, би трябвало да са безвредни за хората и разрешени за употреба от Министерството на здравеопазването. Отговорност на училищните ръководства е обаче да си ги осигурят.

Редът и условията за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации (ДДД) са уредени в Наредба на здравното и земеделското министерство. В нея е регламентирано, че всички юридически и физически лица при поява на проблеми са длъжни да осигурят извършването на съответни мероприятия по ДДД от регистрирани в Министерството на здравеопазването фирми.

"С цел изпълнение на изискванията за дезинфекцията на учебните заведения, ръководствата са предприели действия по осигуряване на достатъчно количество биоцидни препарати, разрешени за употреба от Министерство на здравеопазването, използвани по предназначение и в срок на годност, придружени със съответната документация за произход и безопасност", посочиха от СРЗИ.

Необходимо е ежедневно двукратно (преди началото и след приключване на смяната) влажно почистване и дезинфекция на всички критични точки - подове в училища, бюра, чинове, маси, дръжки на врати, прозорци, ключове за осветление, бутони на асансьори, парапети, уреди, екрани, тоалетни чинии, мивки, кранове и др., а при наличие на потвърден случай на COVID-19 хигиенните и дезинфекционните мероприятия трябва да се увеличат, като в зависимост от обектите варират от 4 пъти на ден до дезинфекция на всеки час.

Това регламентират разписаните задължителни мерки за ограничаване на рисковете от разпространение на вируса в Насоките за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 - 2021 година в условията на COVID 19. Те са създадени с участието на представители на Министерството на образованието и науката, Министерството на здравеопазването, социални партньори, директори на училища, учители, родители, неправителствени организации в съответствие с актуалните здравни регулации.

Фалшиви сайтове продават скъпи винетки

автор:Дума

visibility 1688

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 1829

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 1571

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 1766

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 1271

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ