28 Март 2024четвъртък17:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Детското хранене - огледало на човешката еволюция

Или защо малчовците си падат по пържени картофи и шоколад

/ брой: 167

автор:Аида Паникян

visibility 1490

Учени търсят обяснението на този феномен в човешката еволюция. Критичното отношение хомо сапиенс към непознати храни в нови зони на планетата, в които се заселвал, подобрявало шансовете за оцеляване в непозната среда. Така вкусът помагал на нашите прадеди да сортират храните в най-груби категории: сладки неща, богата на белтъчини и мазнини храна, която означавала бързо засищане без неприятни странични действия, а горчивото или киселото означавало, че храната е неузряла, развалена или дори отровна. Тези генетични нагласи функционират и днес. В мозъците на хората е открит сегмент от ДНК, който определя зависимостта ни към мазни храни. Този ген, открит в 16% от европейците и 30% от азиатците, активира част от мозъка, която отговаря за апетита и жаждата. Този сегмент ДНК избира какъв вид храна ни се яде. Хората, които притежават силната версия на гена изпитват нужда да изядат нещо мазно и нездравословно. Отрицателните ефекти на нездравословната храна, от които сега страда съвременният човек, тогава не са имали значение, тъй като хората не са доживявали до старини.
Ако приемем, че детето е своеобразно копие на човешката еволюция, нищо чудно, че малчовците реагират с отрицание на всичко, което дори леко нагарча или киселее, предпочитат пържените картофки и сладкишите вместо суровите зеленчуци, защото висококалоричните храни засищат по-добре и по-бързо. Но онова, което навремето е било стратегия за оцеляване, днес противодейства на здравословното хранене.

Ако възрастните се хранят като децата,

храненето им би било доста здравословно, твърди д-р Сюзън Боуерман. Защото децата:
- ядат, когато са гладни и това е отговор на биологичния сигнал, който ги кара да ядат;
- спират да ядат, когато са сити и ако възрастните не ги притискат да "хапнат" още, те могат отлично регулират калорийния си прием;
- ядат каквото харесват. А това не е същото като да се яде, когато си искаш;
- предпочитат хрупкавите зеленчуци пред меките. Суровите или леко задушени, докато леко омекнат, съдържат много повече витамини, отколкото  преварените.
Поощрявайте детето да ви помага в кухнята при приготвянето на храната. Особено, ако е злоядо, съветва д-р Боуерман. Причината е, че децата са по-сигурни, когато знаят откъде идва храната им. Съвместното готвене ще помогне и да "примамите" детето да опита нова храна.

От червените бузки до слабителното в биберона

Червените бузки на бебето и малкото дете отдавна не са равнозначни на здраве. Особено през последните десетилетия, когато случаите на затлъстяване сред децата почти се удвоиха. Зачестяват случаите на паникьосани родители да

подлагат на диета бебета,

защото в детството си единият родител е бил с наднормено тегло, разказва д-р Джатиндер Бхатия, професор по педиатрия в Медицинския университет в Джорджия. Друга причина за това им действие може да е статистиката - 1 от 10 американчета под 2 г. е с наднормено тегло. Д-р Бхатия е убеден, че е "необходимо да сложим край на идеята, че дебелите, пухкави и сладки бебета са нещо добро", но е категоричен, че решението не е да се подлага бебето на диета, а да бъде кърмено и редовно наблюдавано от лекар.
Неотдавна американските медии буквално се взривиха от случая Лабъртън - родителите, които бяха осъдени, че са подлагали на гладуване бебето си от страх, че тя "би станала "дебела", подобно на баща си". Към двамата бяха повдигнати обвинения за престъпно отношение към дъщеря им, след като теглото й се е увеличило само с 500 г през първите два месеца на живота й, а в биберона й бяха открити следи от слабително. Документите от съдебния процес показаха, че след като бебето е дадено на приемни родители и е повишило теглото си, реакцията на майка му е била: "О, Господи, тя е дебела... имам дебело бебе."
Донякъде паниката на родителите е свързана и с резултатите от изследване от 2009 г., които показват, че бързото повишаване на теглото в първите седмици и месеци от живота на бебето предрича затлъстяване и високо кръвно налягане в детска възраст и след пълнолетие. "Кърмените бебета качват тегло по-бързо в началото, но през следващите 6 месеца се забавя. Хранените с адаптирано мляко по-често продължават да наддават бързо в резултат на прекомерно или неподходящо хранене от родителите си, обобщава д-р Бхатия.
Дори сред специалистите има много разногласия за правилните темпове за увеличаване на теглото при бебета, особено сред недоносените.
"Бебетата, които качват тегло с по-високи темпове, имат по-добри неврокогнитивни резултати и по-малко белодробни заболявания, но носят риска от по-късно развиване на диабет и високо кръвно налягане. Бебетата, които растат с по-бавни темпове, са застрашени от по-ниски неврокогнитивни показатели и са по-податливи на белодробни заболявания, но рискът при тях от негативни последици е по-нисък" обяснява Бхатия.

За 3-7-годишните

Повече плодове и зеленчуци вместо сол, захар и мазнини трябва да приемат децата в градините.
За да бъде здравословно храненето на децата, те трябва да ядат по пет пъти на ден. В менюто им трябва да има поне по един представител на зърнените храни и картофите, зеленчуците, плодовете, млякото и млечните продукти, месото - птици, риба, яйца. Поне четири пъти в седмицата децата трябва да ядат пълнозърнест хляб, овесени ядки, жито, елда, просо. Задължително е децата до 5 години да ядат на ден поне по 300 г зеленчуци и плодове, а до 7 - по 350. Това са част от изискванията на подготвяната от МЗ Наредба за здравословно хранене на децата от 3 до 7 г.
Новите изисквания влизат в сила от 15 септември т.г.

Препоръчителни среднодневни продуктови набори при целодневно хранене
(нето/бруто тегло, грама/ден)


Продукти    Възраст (години)  3 - 5    5 - 7
1. Зърнени храни и картофи    200    220
1.1. Хляб и тестени изделия (нето тегло)    80    80
в т. ч. бял, "Добруджа" (нето тегло)    50    45
в т. ч. пълнозърнест, типов, ръжено-пшеничен, ръжен хляб (нето тегло)    20    25
в т. ч. брашно (за тестени закуски, ястия, десерти и др.) (нето тегло)    10    10
1.2. Ориз (нето тегло)    15    15
1.3. Макаронени изделия (нето тегло)    25    35
1.4. Други зърнени храни (жито, царевица, овесени ядки, закуски на зърнена основа) (нето тегло)    20    20
1.5. Картофи (нето/бруто тегло)    60/75    70/90
2. Зеленчуци и плодове общо (нето тегло)    500    600
2.1. Зеленчуци - общо пресни и консервирани (нето/бруто тегло)    200/220    250/275
2.2. Плодове - общо пресни, сушени, компоти (нето/бруто тегло)    200/230    250/280
2.3. Зеленчукови сокове, сокове от плодове и нектари (нето тегло)    100    100
3. Мляко и млечни продукти    430    430
3.1. Мляко (нето тегло)    400    400
в т. ч. мляко с масленост 3-3,6% (нето тегло)    250    200
в т. ч. мляко с масленост 2% (нето тегло)    150    200
3.2. Сирена, извара, кашкавал (нето тегло)    30    30
4. Храни, богати на белтък     110     125
4.1. Месо, месни продукти общо (нето тегло)    50    55
в т.ч. месо (нето тегло)    45    50
в т.ч. месни продукти - пилешки дроб (нето тегло)      5      5
4.2. Риба (нето тегло)    20    25
4.3. Яйца (нето тегло)    20    20
4.4. Бобови храни (боб зрял, леща) (нето тегло)    10    10
4.5. Ядки, семена (нето тегло)    10    15
5. Добавени мазнини (нето тегло)    25     25
в т.ч. млечно масло (нето тегло)    10    10
в т.ч. растителни масла (нето тегло)    15    15
6. Захар, мед и храни с високо съдържание на добавена захар - конфитюри, мармалади, шоколад и др. (нето тегло)    30    30

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ