24 Юли 2025четвъртък07:22 ч.

Депутатите разшириха правомощията на КЕВР

автор:Дума

visibility 163

Промени в Закона за енергетиката, които дават повече правомощия на КЕВР, приеха депутатите на първо четене. Вносители на проекта са Обединени Патриоти, а поводът бе дебатът за правомощията на регулатура около сделката за ЧЕЗ. Оказа се, че КЕВР няма право да взима отношение по казуса, докато сделката не приключи и може да се произнася само при промяна на лицензионната дейност на дружеството. Приетите промени целят именно да запълнят тези празноти в правомощията на КЕВР.
Текстът на новосъздадената точка в един от членовете на закона се обосновава от "възникнали обстоятелства, във връзка с действията по разпореждане с капитала на търговски дружества, които осъществяват дейност по пренос и разпределение на електрическа енергия, топлинна енергия и природен газ". Законопроектът предвижда КЕВР да има правомощията да разрешава сделките при покупко-продажба на съществени части от капитала на търговски дружества, които управляват стратегическа за енергийната ни система инфраструктура.
От съществено значение е дружествата-купувачи да бъдат стратегически инвеститори, които да могат да гарантират дългосрочното устойчиво развитие на енергийната система в страната. Според вносителите с промените ще се постигне прозрачност на сделките с активи на енергийни дружества в един от най-важните сектори за българската икономика.
КЕВР ще проверява как работи енергийната борса, при констатиране на нарушения ще предприема съответните мерки. Регулаторът ще се произнася и по сделки като тази с ЧЕЗ. Мисля, че това са едни добри промени, коментира енергийният министър Теменужка Петкова.
Пред журналисти в НС тя бе лаконична за отказа на правителството да участва в сделката с ЧЕЗ. "Правителството прави всичко онова, което е необходимо, така че в максимална степен да защитим нашите национални интереси", обясни тя.
На първо четене бе приет и втори законопроект, внесен от ГЕРБ. Той е свързан с либерализацията на енергийния пазар и касае възможността на свободния пазар на електроенергия да присъстват производители, чията енергия се изкупува на преференциални цени. След промените, тези производители ще продават произведената от тях електроенергия на свободния пазар през платформите на Българската независима енергийна борса и ще получат премия от Фонд „Сигурност на енергийната система“.
Тази мярка ще доведе до повишена конкуренция, ликвидност и ефикасност на енергийните пазари, като същевременно защитава стабилността на приходите на производителите с договори за изкупуване на електроенергия.
С предложените промени, делът на свободния пазар ще нарасне от 54-55% до над 65%.
По време на дебатите Делян Добрев обясни, че този модел предвижда производителите, които са с преференциални цени на електрическа енергия, основно ВЕИ, да продават електрическа енергията си също на свободния пазар като получават договор за разлика или договор за премия.


 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ