Депутатите приеха продложението на БСП за кризисни центрове срещу насилието
Във всеки областен град да бъде изграден кризисен център за защита от домашното насилие. Това прие парламентът на първо четене. Промените в Закона за домашното насилие са предложение на БСП. Новите текстове предвиждат на територията на всяка област да се разкрие най-малко един кризисен център за лица, пострадали от домашно насилие. "За" промените гласуваха 118 депутати, двама се въздържаха.
От левицата предлагат изграждането, поддържането и управлението на тези центрове да се осъществява по условията и реда на Закона за социалното подпомагане, а изпълнението на промените се възлага на Министерски съвет. Предвидено е да бъдат отпуснати 2 млн. лева за създаването на тези центрове.
Законопроектът на БСП цели по-високо ниво на закрила на пострадали от домашно насилие, като акцентът е поставен върху оказване на помощ на жертвите.
Кризисните центрове са комплекс от социални услуги за лица, пострадали от насилие, трафик или друга форма на експлоатация. Те са насочени към индивидуална подкрепа и правно консултиране, включително и с мобилни екипи. Това обяви при обсъждането на законопроекта Надя Клисурска от БСП. Тя обясни, че такива центрове, действащи съгласно закона, има в Плевен, Пещера, Варна, Перник, Стара Загора, Дупница, Силистра, Търговище, Русе и Пловдив. В останалите областни градове няма подобни кризисни центрове, а това е важно, защото в случай, че някой е пострадал от домашно насилие, има право да бъде настанен в такъв център, добави Клисурска.
Виолета Желева предложи Националната програма за превенция и защита от домашно насилие да съдържа като мярка- задължително изграждане, поддържане и управление на такива центрове. Според нея така съществуващата програма в момента не работи достатъчно добре.
Искаме да бъдат определени минимален брой кризисни центрове, за които да отговаря държавата, а не НПО, каза от своя страна Георги Гьоков. Той отново повтори позицията на БСП, че парламентът на България не трябва да
ратифицира Истанбулската конвенция, защото наред с борбата с насилието над жени, включва и някои други неприемливи за нашето общество позиции. Предлагаме промени в законодателството, които да отговорят на очакванията от тази конвенция, подчерта народният представител. По думите му за такива кризисни центрове трябва да отговаря държавата, а не неправителственият сектор. Те могат да бъдат финансирани по различни начини, без да натоварват държавата, подчерта Гьоков.