Демокрация в замяна на какво?
САЩ винаги започват война с цел да "помагат" на различни народи, които "случайно" са им полезни
/ брой: 21
Таня ГЛУХЧЕВА
От миналата седмица ни плашат с нова война. Американските медии всекидневно тиражират новината, че всеки момент Русия ще нападне Украйна, а НАТО ще влезе в ролята на спасител... за пореден път. Няма значение, че Кремъл отрича такова намерение. Че Европа иска дипломатически диалог. След като Вашингтон се е настроил за война, такава трябва да има.
Д-р Золтан Гросман, преподавател в държавен колеж във Вашингтон, е направил проучване, представено под формата на пълен списък с американските военни операции и интервенции за периода 1890-2014 г. Резултатите се обобщават в следното: САЩ могат да бъдат вписани в Книгата на рекордите на Гинес като
най-агресивната страна
извършила най-голям брой чуждестранни интервенции.
За тези 124 години американците са се намесили общо 150 пъти, както във вътрешната политика на съседни държави, така и на такива, които се намират на другия край на света. Мексико, Хаити, Гватемала, Никарагуа, Куба, Чили, Колумбия, Пакистан, Либия, Сирия, Ирак, Йемен, Филипините, Югославия, Судан, Афганистан, Либерия, Заир (Конго), Босна, Камбоджа и др. На някои места - по няколко пъти. Разбира се, след 2014 г. този списък продължава с Египет, Украйна...
Защо го правят? Няма холивудски филм, в който главният герой - американец, да е "лошият". Напротив, той винаги е спасителят, готов да се жертва, понася най-тежките удари и тялото му издържа на всички куршуми, но винаги побеждава врага. Обикновено в лицето на руснак, арабин, латиноамерикански наркобос или китаец. Сниманите безброй ленти няма как да не формират в съзнанието на обикновения човек убеждението, че наистина спасението и решението на всички проблеми идват от Чичо Сам. Но животът не е филм. Действителността показва друго. Така стигаме до основния въпрос:
Демокрация в замяна на какво?
В замяна на невинни жертви, осакатени животи, разбити семейства и
още по-разбити държави
Но Съединените щати гордо изпъчват гърди, че всичко си е заслужавало, защото е "внесена демокрация". А те започват да изнасят, каквото им и необходимо.
Народите се чувстват задължени да им съдействат, не смеят да се противопоставят на ограбването им, защото "те ни помогнаха". И така американците слагат ръка на петролни залежи и други природни богатства, пари и територия. Превръщат тези държави в неоколонии и търсят други авторитарни режими за сваляне.
Но никога не водят война на собствена територия, защото там демокрацията процъфтява. А за никого не е тайна, че в действителност процентът на бедност в страната в момента е в най-високата си точка и американската икономика не е чак толкова силна, както преди години.
И на американците им трябват средства, но отвън. Затова налагат санкции на "непослушните". Русия, Куба, Беларус, Никарагуа, Иран, Венецуела... Но за разлика от много други държави, чиито управници се страхуват какво би станало, ако им се наложат санкции, гореизброените са се научили сами да се справят. Или да се съюзят с други, изпаднали в същото положение.
Наскоро лично президентът Владимир Путин бе заплашен с "персонални наказания". "Икономическите мерки срещу Москва, в случай че нахлуе в Украйна, ще надхвърлят тези, взети през 2014 г. заради случилото се в Крим", твърди служител на Белия дом. "Новите санкции ще се състоят в ограничения върху износа на високотехнологично американско оборудване, което ще засегне амбициите на държавния глава за индустриализация на икономиката", допълва той.
Русия - враг номер едно, но вече не е сама
Москва винаги е била трън в очите на Вашингтон, освен в годините на управлението на Михаил Горбачов, когато се разпада СССР, и на президента Борис Елцин. Но нещата се промениха. Русия отново стъпи на краката си.
Продължава да е най-голямата по площ държава в света - със своите 17 098 242 квадратни километра, разположени на два континента, тя е два пъти по-голяма от САЩ. Във федерацията са включени 21 републики, 46 области, 3 града с федерално значение, 4 автономни окръга. Отдавна се правят планове да бъде разделена на части, защото Западът няма изгода от това да е силна. Затова използва като претекст Крим и как ще защитава украинския интерес. Крим е важен, защото в района му се намира най-голямата руска военноморска база с излаз на Черно море. Това е основната причина Кремъл да иска да запази този район. Това е основната причина Щатите да се правят на загрижени за целостта на Украйна - да се настанят те там. Въпросът е до каква степен местните го осъзнават.
Но Русия вече не е сама. За това трябва да благодари на врага си. Има за съюзник Китай. Както и всички страни и народи, независимо колко са бедни, които с годините са натрупали много гняв спрямо САЩ. В случай на война Венецуела и Куба са заявили готовност да предоставят територията си за руска военна техника. И така, колкото и Съединените щати да се опитват да воюват по-далеч от земята си, скоро опасността ще бъде много по-близо до тях, ще почука и на тяхната врата в много по-близко бъдеще, отколкото предполагат.