Демокрация ли?
/ брой: 226
По последни данни повечето гърци са против Договора от Преспа. Цели 65% дори. Но това няма да спре управляващите в Атина да си прокарат споразумението. Едва ли е реалистично да очакваме СИРИЗА да се откаже от собственото си творение "в името на народа". Така се оказва, че дори в родината на демокрацията тя е лукс, когато става дума за геополитически игри.
Именно геополитическите игри са в основата и на македонско-гръцкия, и на нашия договор със Скопие. Защото Македония (както целите Западни Балкани) трябва да стане част от НАТО и ЕС като антидот на "руската заплаха". Така пожелаха големите от Брюксел и Вашингтон, така и стана. На официално ниво отношенията уж се оправиха с подписите на различните служебни лица, но начинът, по който бяха сключени и прокарани тези договори едва ли ще допринесе много за добросъседските отношения в живота на хората от Балканите. Колко ли време ще мине, преди да се случи някой инцидент между гърци и македонци?
Сега СИРИЗА е в незавидното положение да върви срещу народа си и с големите играчи на световната сцена. А беше избрана именно, за да прави обратното. По подобен начин се развиха нещата и в Македония, където референдум наистина имаше, но той беше така масово бойкотиран, че не остана съмнение къде се позиционира общественото мнение.
За пореден път обаче ставаме свидетели на лицемерието на световните демократи - демокрация, само ако е "правилна". Иначе народите (номиналните суверени във всяка една национална държава) нямат право да искат неща, които не удовлетворяват Вашингтон и Брюксел. А помните ли референдума в Ирландия преди десетина години? Ако трябва да перифразираме Георги Мамалев в "НЛО" - хвала на такЪви световни лидери! Явно за пореден път ще трябва да констатираме, че нищо ново не е научено, нищо старо не е забравено.