19 Април 2024петък09:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дъждовете може да забавят жътвата

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 108

Падналите дъждове в последните дни в Добричкия регион могат да забавят жътвата - особено на ранните сортове пшеница, заяви пред БТА председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова. По думите й кампанията се очаква да започне между 5 и 10 юли, стига черноземът да изсъхне и "хлябът да се изпече". Земеделските стопани се надяват да приберат средно по 550 килограма пшеница от декар след студовете през март и периодите без достатъчно влага през годината, добави председателят на браншовата организация. В Добричка област, в която традиционно се отглеждат най-много площи с пшеница в страната, реколтата през тази стопанска година трябва да бъде прибрана от над 1 201 000 декара.
Според Жекова, ако дъждовете спрат, прибирането на ечемика, който масово се жъне в региона, ще приключи до края на седмицата. Тя отбеляза, че производството на зърнената култура в различните землища е в широки граници - от 300 до 800 килограма от декар, като средният добив за Добричка област ще достигне около 600 килограма. Комбайните прибират ечемичената реколта от близо 60 000 декара в региона.
Председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите коментира пазара на селскостопански продукти с думите, че "безмитният внос от Украйна и Молдова уби търговията". В момента няма никакво търсене на пшеница, изкупната цена на ечемика падна от 650 лева на 520-540 лева за тон, а на слънчогледа - от 1600 лева на 800-1000 лева, посочи Жекова. Тя добави, че украинските производители са готови да продадат всичко на всякаква цена, и призова българската държава да се намеси при вноса със засилен фитосанитарен контрол. Сега не е ясно внасяните от Украйна слънчоглед и царевица как са произведени, съхранявани и транспортирани, заяви Жекова.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ