19 Май 2024неделя07:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Даваме 1568 евро за лечение заради мръсен въздух

Европейският алианс за обществено здраве зове България да намали трафика, за да ограничи проблема

/ брой: 58

автор:Дума

visibility 294

На всеки европейски гражданин средно се падат над 1250 евро годишни здравни разходи заради лошия въздух, става ясно от мащабно проучване на транспорта, проведено от Европейския алианс за обществено здраве (EPHA). Друго изследване обаче установи, че на пълнолетните българи мръсният въздух струва средно 1568 евро на година, които отиват за лечение, загубени работни дни и други разходи. Още докато беше евродепутат от БСП, Момчил Неков алармира, че само за година около 15 хил. българи са починали преждевременно заради заболявания, причинени от лош въздух. Тогава бе обявено, че България е на четвърто място в света по смъртност заради замърсен въздух. 

По-голямата част от българските градове трябва да ограничат трафика, за да се преборят с нарастващите нива на замърсяване на въздуха, призова EPHA въз основа на мащабното си проучване. Забраната на замърсяващи превозни средства би спряла до 23% замърсяването с вредните прахови частици и до 36% с азотен оксид в градове с население над 1 млн. души. Това би спестило до 130 млн. евро на година от здравни и други разходи, установява проучването.

В повечето страни замърсяването с прахови частици между 1990 и 2018 г. намалява, но България, Румъния и Турция са сред осемте държави, в които то се е  увеличило.

Според СЗО замърсяването на въздуха причинява заболявания, които са свързани с по-високи нива на смъртните случаи от КОВИД-19. Ограниченията в резултат от пандемията, наложени от март 2020 г., бързо почистиха въздуха. Тогава за около 10 дни София от топ 15 на най-замърсените градове в света падна на стотна позиция. 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ