Датата
/ брой: 84
1847 - РАЖДА СЕ ДЖОУЗЕФ ПУЛИЦЪР, АМЕРИКАНСКИ ЖУРНАЛИСТ, ПУБЛИЦИСТ И ИЗДАТЕЛ (УМИРА 1911 Г.). Счита се за "баща на модерната журналистика" - започва като репортер и става известен със скандалните си снимки на политически личности. По-късно като собственик на вестник защитава принципа на трите С - за да се четат статиите, трябва да предлагат "секс, скандал, сензация". Остава в историята на журналистиката като главен редактор, който ръководи подчинените си с факсове. Наградата на неговото име е създадена със средствата от завещанието му, които са оставени за създаването на факултет по журналистика към Колумбийския университет в Ню Йорк, САЩ. Наградата "Пулицър" се счита за най-престижната американска награда за журналистика, литература и музика (присъдена е за първи път на 4 юни 1917 г.).
1849 - АМЕРИКАНЕЦЪТ УОЛТЪР ХЪНТ ПАТЕНТОВА БЕЗОПАСНАТА ИГЛА. Предшественик на безопасната игла е фибулата, чиято употреба има предимно естетическа функция. В Западна Европа са намерени древни бронзови брошки от XII в. пр.н.е., които доста приличат на безопасната игла. Били използвани, за да придържат различните парчета плат на рамото на тогите. През 1849 г. англичанинът Чарлз Роули и американецът Уолтър Хънт изобретили безопасната игла. Първоначално тя се използвала при бебетата - забождали се пелените им, за да не се развиват. Също така се използвала за украшение или брошка, а по-късно намерила още хиляди приложения в бита.
1966 - УМИРА ИВЛИН УО, АНГЛИЙСКИ ПИСАТЕЛ (Р. 1903 Г.). Един от най-известните британски творци на ХХ в. Популярен е със сатиричните си романи "Шепа прах", "Упадък и падение", "Унизените наши тела", както и с по-личната "Завръщане в Брайдсхед". Уо е майстор на изтънчената сатира на английското висше общество, към което обаче той самият е силно привлечен. Гор Видал го нарича "първия сатирик на нашето време", а Джордж Оруел го описва като "толкова добър, колкото един писател може да бъде, без да е несъстоятелен".
1979 - В КОСМОСА ПОЛИТА ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ КОСМОНАВТ. В 20,34 ч. московско време е изстрелян космическият кораб "Съюз-33" с екипаж Николай Рукавишников (СССР) и Георги Иванов (България). Основната цел е скачване със станцията "Салют-6", където се намират Владимир Ляхов и Валери Рюмин. След това се предвижда изпълнението на 28 научни експеримента, включващи създадените за целта изцяло български системи и прибори "Спектър 15", "Средец" и "Пирин". Поради авария полетът продължава 1 ден, 23 часа, 1 минута и 6 секунди. Благодарение на наземните тренировки по време на подготовката двамата космонавти успяват да се приземят живи и здрави.
2001 - ОТПАДА ШЕНГЕНСКИЯТ ВИЗОВ РЕЖИМ ЗА БЪЛГАРИ. Съгласно Регламент №539, приет на 15 март 2001 г. от Съвета по правосъдие и вътрешни работи на Европейския съюз, от 10 април 2001 г. българските граждани могат да пребивават в страните от Шенген без визи максимално до 90 дни на всеки шест месеца, считано от деня на първото влизане в която и да е страна от Шенгенското пространство.