Датата
/ брой: 44
1512 - УМИРА АМЕРИГО ВЕСПУЧИ, ИТАЛИАНСКИ МОРЕПЛАВАТЕЛ (Р. 1451 Г.). Участвал в няколко експедиции до бреговете на Новия свят. Един картограф приписва на него откриването на "четвъртата част на света" (открита от Христофор Колумб) и назовава материка на името му - Америка.
1857 - РАЖДА СЕ ХАЙНРИХ ХЕРЦ, НЕМСКИ ФИЗИК (УМИРА 1894 г.). Основоположник на електродинамиката. Откривател на фотоелектричния ефект. В негова чест единицата за измерване на честотата на електрическите хармонични трептения е наречена херц. Едва 31-годишен показва много от свойствата на електромагнитните вълни като отражение, поляризация, периодичност, резонанс и пр.
1899 - В КАЗАНЛЪК СЕ РАЖДА ДЕЧКО УЗУНОВ, ХУДОЖНИК (УМИРА 1986 Г.). Един от най-големите майстори на съвременната българска живопис, илюстратор, театрален художник, стенописец, педагог. Професор в НХА; вицепрезидент, президент и почетен президент на Международната асоциация за пластични изкуства; академик на БАН. Удостоен с десетки награди и отличия. През 1999 г. ЮНЕСКО го обявява за световноизвестна личност по случай 100-годишнината от рождението му.
1910 - В ПАВЛИКЕНИ СЕ РАЖДА ФАКИРА МИТИ, БЪЛГАРСКИ ИЛЮЗИОНИСТ (УМИРА 1989 Г.). Истинското му име е Димитър Димитров. Баща на естрадния певец Емил Димитров. Почетен член на Клуба на илюзионистите в България. Единственият българин вентролог (владее изкуство да говори със стомаха). Създава вентроложкия номер "Иванчо и Ганчо". Има над 12 000 спектакъла.
1928 - НАЧАЛО НА БЪЛГАРСКИЯ БАЛЕТ. Със спектакъла "Копелия" от Леон Делиб, хореография на Анастас Петров, започва летоброенето на Националната балетна трупа. Нина Кираджиева, Лили Берон, Люба Колчакова, Валя Вербева, Пенка Енчева, Живко Бисеров, Асен Гаврилов, Крум Янков изграждат свои възпитаници, които достойно ги заместват на сцената. Още със своето създаване балетната трупа е приобщена към Националната опера. Танцьорите от Националния балет са възпитаници на Националното училище по танцово изкуство в София и на руските академични балетни училища в Москва и Санкт Петербург.
1942 - УМИРА СТЕФАН ЦВАЙГ, АВСТРИЙСКИ ПИСАТЕЛ (Р. 1881 Г.). Майстор на психологическата новела. Печели световна слава като есеист и автор на културно-исторически биографични творби. Сред известните му произведения са новелите "Амок" и "Страх", биографичните романи "Мария Антоанета" и "Магелан" и др. Емигрира в Бразилия по време на Втората световна война. От отчаяние заради гибелта на европейската култура след нашествието на "кафявата чума" се самоубива заедно с жена си.
1980 - СТАРТИРА ТЕЛЕВИЗИОННОТО ПРЕДАВАНЕ "МИНУТА Е МНОГО". Дългогодишен водещ на предаването по БНТ е актьорът Петър Вучков, а от 2003 г. негов асистент е колегата му Стефан Спасов. Автор е доц. д-р Лилия Райчева, а продуцент - Надежда Кехайова. Първоначалният замисъл е да се излъчат пет броя от предаването, но поради голям зрителски интерес то остава на екран. Стотният брой, който е планиран като последен, е излъчен на 25 декември 1987 г. На 3 април 1992 г. "Минута е много" се завръща в ефир и на следващата година печели наградата на БНТ за най-добро телевизионно състезание. От 2003 г. състезанието е външна продукция.