Държавен тероризъм
/ брой: 294
Оказва се доста полезно отвреме-навреме човек да се порови из законите. Там ще намери много неща, за които дори не е подозирал. Например в чл. 5 на Закона за гарантиране на влоговете в банките се казва, че не се изплащат гарантираните размери на влоговете в пенсионните и осигурителните фондове, с изключение на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване! Виж ти. Противно на внушенията, които тези дни правят политици, а и някои синдикалисти, излиза, че задължителните пенсионни осигуровки са гарантирани, ако, не дай, Боже, се случи нещо с фонда, в който си влагаме парите за старини.
Обаче един синдикален лидер в сряда каза: "Частните пенсионни фондове са финансови институции, а в света няма нито една финансова институция, която не е заплашена от възможността за фалит." И допълни: "От гражданите се укрива умишлено нещо и се набива тезата, че в НОИ няма доходност - напротив, в НОИ има страхотна доходност."
Прав е. От гражданите наистина се укрива нещо. Например, че задължителните осигуровки са гарантирани. Никой не им казва на гражданите, че надзор над пенсионните фондове осъществява Комисията за финансов надзор. И този надзор е много, ама много по-строг от надзора над едни други финансови институции - банките. Защото банките могат да инвестират където си искат, а режимът за инвестиране за пенсионните фондове е направо рестриктивен, за да е минимален рискът. Никой не казва тези работи на гражданите. Внушава им се напротив, че парите им във фондовете са застрашени.
А кой осъществява контрол над Националния осигурителен институт (НОИ), където властта иска да съсредоточи личните ни пари, за да станат те общи? Никой. По закон НОИ само се отчита пред НС. И тук май лъсва целта на управляващите. А тя е едни милиарди от пенсионните фондове да се пренасочат към НОИ и просто да се профукат без надзор, само с отчет пред парламента.
А "страхотната доходност" в НОИ е просто една безсрамна и цинична лъжа. За разлика от пенсионните фондове, НОИ с инвестиции не се занимава, така че "страхотната доходност" няма откъде да дойде. НОИ само събира осигуровки, такси и глоби, които после изплаща като обезщетения - за пенсии, болест, безработица, майчинство и пр. Събира ги в един кюп и няма мое-твое, всичко е общо и не се наследява както вноските във фондовете.
А средната доходност в пенсионните фондове е 7%, при някои тя дори надхвърля 10%, което е доста повече от лихвите по депозитите ни в банките. Впрочем тези фондове печелят най-вече от инвестиции в ценни книжа, и то в държавни ценни книжа (ДЦК). Например на 17 ноември финансовото министерство емитира ДЦК за 60 млн. лв. 60,55% от тях бяха придобити от банките, а 33,33% от пенсионните фондове. На 24 ноември МФ емитира ДЦК за 35 млн. лв. Банките придобиха 49,07% от тях, а пенсионните фондове - 45,40%. Е, като източат парите от фондовете, кой ще им купува ДЦК. И при каква лихва?
Та в опита да се прилапат едни пари властта бие страхотен шут отзад не само на пенсионните фондове, но и на държавата, а оттам - и на икономиката. Което вече си е чиста проба тероризъм.