Президентът Първанов:
Държавата никога не е загърбвала така науката
Според Съюза на учените всяка година изгонваме 25 000 способни млади българи
/ брой: 253
Никога българските държавни институции не са обръщали така гръб на научната общност, както сега. И аз нямам разумно обяснение за това, че никой не желае да ползва научната експертиза за вземането на всяко важно решение, заяви вчера президентът Георги Първанов в изказването си пред официалния форум за Деня на будителите, организиран от Съюза на учените (СУБ), БАН, ръководството на Съвета на ректорите, Селскостопанската академия (ССА). От политиците на тържеството дойдоха само шефът на ресорната комисия в НС Огнян Герджиков и левите депутати Валентина Богданова и Ивелин Николов. Министър Сергей Игнатов прати поздравително писмо до учените за техния празник на будителите.
Ние сме вече на едно от последните места в Европа по броя на учените, но имам усещането, че сме на едно от първите места по личен състав, ангажиран в системата на МВР, отбеляза Първанов. И това е един индикатор, по който можем да съдим накъде вървим. Ключовата дума в развитието на света днес е конкурентоспособност, а основен лост за нея и в стратегията "Европа 2020" са науката и обазованието. Това разбиране има и финансово изражение в националните стратегии на страните от ЕС, подчерта президентът. Ние изоставаме трагично по отношение и на заплащането на учените, и на материалната база, и на условията за научна дейност. По думите на Първанов няма как да задържим младите в науката с това заплащане, което им се предлага. Но според него и досега българската наука има своята конвертируемост в света, за разлика от други неща у нас - от политиката до икономиката. Но когато отсъства визия за развитието на икономиката, и оттам - за работеща стратегия за науката, тогава на образованието и науката се гледа като не тежест в бюджета, като на излишен досаден разход.
От думите на някои представители на държавната власт за науката личи отношение на досада, каза президентът. И подчерта, че не може да се правят реформи, ако не се отчита мнението на хората, които работят в дадена сфера. Денят на будителите се е наричал в началото Ден на заслужилите българи, отбеляза Първанов. Какво е обаче заслужил българин днес, провокира той аудиторията с въпрос. Вчера сред наградите, дадени за празника от изпълнителната власт, бяха наградени група посланици, особено един, който в последната година полага много усилия, за да ни събуди, заяви още Първанов.
В България настъпва тежка криза в областта на кадрите, нездравословният натиск върху БАН и ССА съсипва техния кадрови потенциал, а за 20 години заетите с наука у нас са намалели с 50 на сто, подчерта председателят на СУБ проф. Дамян Дамянов. БАН и другата базова структура с национална значимост - Софийският университет, получават бйджет под границата на оцеляването. По думите му данните на Евростат показват, че всяка година 25 000 млади българи заминават да учат в чужбина и лошото е, че не се завръщат. В Европа внедряват нови научни разработки и технологии, ние мечтаем да увеличим трудовата заетост в нискоефективни производства, подчерта проф. Дамянов. При това Еврокомисията призовава при криза да не се свиват разходите за наука и образование. Ние призововаме за европейска политика, обобщи той.
Форумът прие обръщение до премиера Бойко Борисов, в което се казва, че атаките по базовите институции като БАН и СУ едва ли са израз на желание за реформи, че академията е заплашвана с разработен и никому неизвестен закон, че незачитането на стратегията на ЕС не води до развитие. В декларацията се настоява за ясна политика за развитие на науката и висшето образование; да се дадат допълнително пари за сектора за 2010 г., а за 2011 г. бюджетът за него да има поне минимален ръст; да се прекратят своеволните изявления на членове на кабинета.