Дали?
/ брой: 45
Няма драма с фискалния резерв, каза Дянков. Че има драма, има. Само дето не можем да определим какъв вид е - трагедия, комедия или сатира. Но, независимо от вида, в драмата хората са призовани да задават въпроси, а боговете да им отговарят. Затова ще попитаме г-н Дянков: Кой лъже? Дали Менда Стоянова, която в неделя каза, че в резерва има 3,8 млрд. лева, или той, който три дни след това ни уверява, че същият този резерв е 4,1 млрд. лева. Или пък БНБ, данните на която сочат, че в централната банка има 3,35 млрд. лева, в търговските банки - още 600 млн. лева, което прави ни повече, ни по-малко 3,95 млрд. лева фискален резерв.
Но да се върнем към драмата. Освен с общуване с божествата драмата се отличава и с прагматичност - хората очакват от божествата да осигурят богатство и благополучие за цялото общество. А у нас какво - бонуси само за чиновниците.
Останалите хорица? Те са жертвоприношение. Точно както в драмите в древността - в името на борбата между съзиданието и разрушението, светлината и мрака, живота и смъртта, реда и хаоса, доброто и злото. Впрочем драмите са се разигравали на празник. Веднъж в годината. Та на този празник жертвите се убиват и така се спасява светът. Печели се благосклонността на божествата и се гарантират редът, благополучието и стабилността на обществото. До следващия празник. Дали? Може да се окаже, че догодина няма да са останали хора, които да задават въпроси на боговете. Тогава няма драма.