Дадоха ултиматум на Асад
Още едно клане може да предизвика гражданска война, заяви Бан Ки-мун
/ брой: 125
Бунтовниците в Сирия дадоха ултиматум на правителството да изтегли войските си от градовете и да предостави достъп на хуманитарните организации най-късно до днес следобед. В противен случай Свободната сирийска армия няма повече да се чувства обвързана с мирния план на Кофи Анан, съобщиха те, цитирани от световните агенции и поискаха от президента Башар Асад да влезе незабавно в диалог за предаване на властта.
Командирът на основната въоръжена бунтовническа група в Сирия Асаад пък призова международния посредник Кофи Анан да обяви официално за провален прилагания от седем седмици негов план за прекратяване на насилието в страната. Това, по думите на бунтовническия лидер, ще развърже ръцете на опозиционните бойци да подновят нападенията срещу силите на президента Башар Асад, съобщи Ройтерс.
Междувременно генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предупреди, че избиването на цивилни, като това в сирийския град Хула миналата седмица, може да предизвика унищожителна гражданска война в Сирия, предаде агенция Ройтерс. Бан Ки-мун цитира повдигнатите опасения от страна на специалния пратеник на ООН и Арабската лига за Сирия Кофи Анан, че Сирия може би вече е достигнала до "преломния момент" след избиването на 108 души в Хула миналия петък. "Избиването на цивилни подобно на това, което видяхме миналия уикенд, може да предизвика катастрофална гражданска война в Сирия - гражданска война, от която страната никога няма да се възстанови", посочи генералният секретар на ООН.
В същото време Съветът за сигурност на ООН изслуша при закрити врата Жан-Мари Гено, заместник на Кофи Анан. Постоянният представител на Съединените щати в Съвета Сюзън Райс заяви след заседанието, че най-лошият и най-вероятен сценарий за Сирия е, че планът на Анан за умиротворяване на страната ще се провали и това ще предизвика разпространение на конфликта и мащабна криза в целия регион. Според Райс, малко е вероятно сирийското правителство да изпълни незабавно ангажиментите си и в такъв случай Съветът за сигурност би трябвало да поеме отговорностите си и да подложи Сирия на допълнителен натиск, включително чрез санкции.
Според западни дипломатически източници, цитирани от британския вестник "Дейли телеграф", в Сирия може да се намесят международни войски, ако възникне опасност сирийските запаси от химически оръжия да попаднат в ръцете на терористи при падане на режима на президента Башар Асад. Сирия притежава хиляди тонове от бойните отровни вещества Ви Екс, зарин и иприт. Западът се тревожи за сигурността на тези боеприпаси, ако режимът на Асад падне от власт или загуби контрол върху обектите, където се съхраняват материалите.
Според цитираните от вестника източници въстанието в Сирия засега вероятно не представлява заплаха за съществуването на режима, но ако това се промени, международната общност ще трябва да предотврати възможността химическите оръжия да попаднат в опасни ръце.
Има информация, че "Ал Кайда", която е обвинявана за извършени напоследък бомбени атентати в Сирия, вкарва свои агенти в страната от съседен Ирак. Шиитската екстремистка групировка "Хизбула" отдавна поддържа присъствие в Сирия и е близък съюзник на Асад.
Сирия подобно на Израел не е подписала конвенцията за химическите оръжия от 1997 година, нито е член на Организацията за забрана на химическите оръжия, която проверява запасите от тези оръжия. Според външни експерти сирийската програма за химически оръжия датира от 70-те години на ХХ век и е сред най-напредналите в Близкия изток. Предполага се обаче, че Асад не притежава биологични оръжия, отбелязва вестникът.