ЧУЖДИТЕ МЕДИИ ЗА РУСИЯ
/ брой: 194
Да не се окарикатурят нещата
САЩ
На Запад продължават много да пишат и говорят за Русия така, като че ли в нея нищо сериозно не се е променило – или, което е още по-лошо, като че ли тя е загубила някакви „постижения“ от катастрофалните години на 90-те. Между другото, тя сега е много по-развита и по-богата, отколкото преди, и дори нейната демографска картина не е толкова ужасна, колкото бе преди само десетина години... Ние градим един изключително повърхностен поглед върху тази страна.
Провалът не се състоя, но...
Великобритания
Руската инфраструктура за опазване на околната среда продължава да бъде сравнително слабо развита. Най-песимистичните прогнози, които предвиждаха провал на мерките по опазване на природата, не се сбъднаха. Но е осезаема необходимостта страната да инвестира повече средства за защита на екологията и да подпомага укрепването на независимите екологични организации и зараждащото се у руските корпорации чувство на отговорност за екологията.
На къде върви Русия?
Великобритания
Разбира се, в момента Путин и неговите съграждани имат страна, която за първи път, откакто през 1991 г. рухна Съветския Съюз, има ясно определени граници, избрани президент и парламент, а също така демократична конституция, гарантираща широки граждански права. Но в разговорите ми с няколко души, всички наред отбелязаха, че не е ясно, какво в момента е Русия. На къде върви Русия? Към какво тя се стреми?
Защо шоколадът е горчив
Украйна
Русия забрани доставките на украинските бонбони „Рошен“. Както съобщи ръководителят на „Роспотребнадзор“ - главният държавен санитарен лекар на РФ Генадий Онищенко, „нашите подозрения се оправдаха, за което ние искрено съжаляваме“. Основното „подозрение“, за което говори господин Онищенко, е установеното съдържание на бензопирен в млечния шоколад, а също така на други вещества, които вредят на качеството на продукцията.
Разходите за отбрана нарастват
САЩ
Докато много се надсмиват „над влошаващите се икономически перспективи пред Русия“, тя стремително увеличава разходите си за отбрана. При това става дума не за целенасочен опит за ремилитаризация, а за последствия от подема на руската икономика: Русия не е започнала да харчи за армията си по-висок процент от своя БВП, просто в момента нейният БВП е много по-висок, отколкото преди. Днешната руска армия очевидно е в по-добро състояние, отколкото нейната версия от 2000 г.