ЧУЖДИТЕ МЕДИИ ЗА РУСИЯ
/ брой: 289
Москва защитава „Газпром“
„Les Echos“, Франция
Руският вицепремиер Аркадий Дворкович предупреждава Брюсел за последиците от признаване вината на руската държавна компания. „Поясняваме, че евентуалните последици за нас ще засегнат и тях” - отбелязва Дворкович. И добавя, че „първо, Газпром има газ. И Европа така или иначе се нуждае от него. Ако поради регулаторни рискове Газпром прекрати доставките на газ в нужните количества, цените в Европа ще се повишат”.
Израел намери приятел
„Il Foglio“ Италия
В културата се случват символични събития, които бележат епохален преврат. Сред тях можем да отнесем тържественото откриване на еврейския музей в Москва, който е най-големия в Европа. Това събитие обявява пред света, че в Русия се случват големи промени.
По повод този тържествен случай главният равин на Русия Берл Лазар подчерта, че това е начало на нова фаза и, обръщайки поглед назад, заяви, че „досега евреите в Русия не са живели толкова добре”.
Мадона няма да ходи на съд
„Yahoo! News“ САЩ
Руският съд отказа да удовлетвори иска срещу Мадона за предполагаемите щети, нанесени на непълнолетните по време на концерта в Санкт-Петербург, когато певицата защити правата на гейовете. Решението е прието след еднодневно заседание подобно на фарс. По време на заседанието съдията заплаши журналистите с изгонване от залата, ако продължават да се смеят толкова силно. Мадона не присъства на заседанието и отказа коментари.
Не искат да бъдат „посредници“
„BBCRussian.com“, Великобритания
На 21 ноември в Русия официално влязоха в сила поправките в закона за организациите с нестопанска цел, по-известен като „закона за чуждестранните посредници“. Експертите предполагат, че главната цел на приемането на закона е да накарат обществениците „да се държат коректно“ и „да не се натискат“. Ръководителят на руската правозащитна организация „Московска хелзинкска група“ Людмила Алексеева, заявява, че ще бойкотира закона за „посредниците“ и не се страхува от репресии.
Да свалим ли паметниците на Ленин?
„Le Monde“, Франция
Партията на руските либерал-демократи предлага на общинските власти да проведат референдуми, за да се допитат до мнението на руснаците, както беше през 1991 г. по повод връщането на историческото име на Ленинград – Санкт Петербург.
Депутатът Александър Курдюмов предлага статуите да се демонтират и изпратят в музеите или продадат на колекционери. И с получените средства от продажбата може да се построят например нови паркове.