Човешкият кръговрат - мит и вечност
В Стара Загора ще бъдат показани над 600 експоната от регионалния исторически музей в Кюстендил
/ брой: 270
Над 600 експоната от фондовете на регионалния исторически музей "Акад. Йордан Иванов" в Кюстендил ще могат да видят любителите на миналото от Стара Загора, съобщи асистентът в културния институт Веска Спасова.
Под наслов "Човешкият кръговрат - мит и вечност" тя и нейните колеги са се постарали да покажат по възможно най-нагледен начин обичаи, вярвания и ритуали, свързани с различните стадии от човешкия живот: от раждането, през кръщаването, детството и юношеството, до възмъжаването, влюбването и сватбата и оттам през зрялата възраст до смъртта.
Обстойно са показани обичаи като "Повойници", "Орисване", "Бабуване" и др. които съществуват и на други места в страната, но в Кюстендилско се отличават както в отделните си елементи, така и с натоварването им с митология. Особено внимание е обърнато на носиите, ползвани в различните възрасти от подевките, момите, омъжените и останалите вдовици жени, както и на мъжките дрехи.
Експозицията ще отвори вратите си на 30 ноември. Дни по-рано старозагорци пък ще изпратят в Димитровград част от артефактите, съхранявани в отдела по праистория, за да покажат, съвместно с колегите си от музеите в Ямбол, Пазарджик и Нова Загора, изложба под наслов "Праисторическа Тракия - VI-III в. пр. Хр.". В нея са включени над 150 артефакта, сред които находки от могилите край Караново, село Драма, местността Юнаците и Старозагорските минерални бани. Праисторическата експозиция ще остане в Града на бригадирската младост до началото на февруари следващата година, след което ще гостува на Велико Търново, уточни организаторът й н.с. Петър Калчев.
В рамките на проекта за разменени гостувания от 1 декември в една от залите на РИМ-Стара Загора ще бъде подредена изложба "Модерно българско монетосечене", подготвена от специалиста в новозагорския музей Красимир Велков. В нея ще бъдат показани близо 200 български монети от първата серия, отсечени в Бирмингам през 1881 г. до началото на 60-те години на миналия век, включително 4 златни юбилейни монети с образите на Георги Димитров и светите братя Кирил и Методий.