Четете книжки!
/ брой: 18
Писна ни от чели-недочели, учили-недоучили политици! И понеже нищо не са дочели и нищо не са научили докрай, направо стават смешни в стремежа си да изглеждат оригинални.
Например любимата дума на политиците ни е "популизъм". Използват я под път и над път и доста често абсолютно неправилно. Защото не знаят истинския й смисъл. За нашите политици "популизъм" е всичко, казано от опонентите им, което не им изнася.
Вчера например депутатката от ГЕРБ Диана Йорданова нарече популистки ход предложението на БСП да бъде върнат внесеният данък на всички, които работят на минимална заплата, независимо от това дали са получавали социални плащания или ренти. Пита се, какво популистко има в това лесно изпълнимо предложение? Ако е популистко, то трябва да е неизпълнимо, ерго да изразява само привидна загриженост към хората и да създава у тях лъжлива представа, която цели да спечели доверието им. Защото точно това означава думичката "популизъм".
За сведение на нашите политици популизмът е и политическа философия, която се занимава с елита и народа. Та според популизма елитът е корумпирана и нелоялна група, чиито интереси са несъвместими с тези на народа. Макар че има латински произход, "популизъм" идва в българския език от френския след Френската революция, по време на която народът унищожава физически елита.
Така че, политиците да внимават с използването на думата "популизъм". Даже по-добре да я заменят с "демагогия", защото в нея двоякост няма. Демагогията си е само и единствено печелене на влияние чрез заблуда и пропаганда. И други "хватки" има в демагогията, но за тях си има книжки.